ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

V Mliečnej dráhe sú tisíce časovaných bômb

7.9.2011 23:23:49 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2269x

Ak spomalíš, vybuchneš. Nový výskum ukázal, že niektoré staré hviezdy sa držia len vďaka ich veľkej rotácii a ak by spomalili, explodovali by ako supernovy.

 

„Zatiaľ sme v našej galaxii nenašli ani jednu takúto ‚bombu‘, výskum ale ukázal, že sme hľadali nesprávne znaky. Naša práca ukazuje nové spôsoby hľadania pravdepodobných predzvestí supernov,“ povedala astrofyzička Rosanne Di Stefanová z Harvardu.

Špecifický typ explózie hviezdy, ktorý študovali Di Stefanová a ejj kolegovia sa volá supernova typu Ia. Dochádza k nej pri destabilizácii starej hviezdy známej tiež ako biely trpaslík.

Biely trpaslík je zvyšok po zastavenej jadrovej fúzii. Typicky váži asi 1,4-násobok hmotnosti Slnka. Ak by bola hviezda ťažšia, gravitačné sily by spôsobili jej výbuch. Sú teoreticky dve možnosti, ako to môže dosiahnuť. Môže získať plyn od darcovskej hviezdy, alebo sa môžu dvaja bieli trpaslíci stretnúť. Ako pravdepodobnejšie vysvetlenie uprednostňuje väčšina astronómov prvý prípad. Ak by bola ale táto teória správna, museli by sme vidieť určité znaky, ktoré pri supernovách typu Ia nevidíme.

Napríklad by mali vedci zachytiť malé množstvá hélia a vodíka v blízkosti explózie. Tie tam ale nie sú. Astronómovia tiež hľadali darcovskú hviezdu krátko po vyblednutí supernovy, ale bezúspešne.

Di Stefanová a jej kolegovia, si myslia, že otázku vyrieši rotácia hviezdy. Proces zmeny rýchlosti rotácie by spôsobil spomalenie medzi časom narastania hmoty a explózie. So získanou hmotou získava trpaslík aj moment hybnosti, ktorý zrýchľuje jeho rotáciu. Ak rotuje dostatočne rýchlo, môže prekročiť hranicu 1,4-násobku hmotnosti Slnka. Keď prestane proces narastania hmotnosti, trpaslík postupne spomalí, v určitej chvíli už nedokáže odporovať gravitácii, čo vedie k supernove typu Ia.

Proces spomaľovania môže spôsobiť podľa Di Stefanovej oneskorenie explózie supernovy až o miliardy rokov. To by umožnilo druhej hviezde aby zostarla a všetkému okolitému materiálu, aby sa vytratil, bez toho, aby ostali akékoľvek stopy po procese vzniku supernovy.

Vedci odhadujú, že v našej galaxii sa objavia každých tisíc rokov tri supernovy typu Ia. Ak typickému bielemu trpaslíkovi trvá milióny rokov, kým spomalí a exploduje, znamená to, že vo vzdialenosti niekoľko tisíc svetelných rokov od zeme sa nachádza množstvo systémov, ktoré môžu potenciálne explodovať.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,60
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.