Uväznených ľudí pri katastrofe nájdu dychové testy

12.9.2011 23:37:13 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1703x

Vedci dokážu ľudí z trosiek budov zachrániť na základe chemických látok, ktoré obsahuje nimi vydychovaný vzduch.

 

V simulovaných podmienkach dokázali vedci spoľahlivo identifikovať v dychu dobrovoľníkov molekuly acetónu alebo amoniaku. Ich zistenie sa dá použiť na vývoj „elektronického pátracieho psa“, ktorý dokáže na miestach katastrov hľadať tých, ktorí prežili.

Vedcom sa už podarilo aj vyrobiť prototyp zariadenia, ktorého cieľom nie je pátracie psy nahradiť, len ich podporiť. „Psy sú fantastické, ale nevydržia dlho, navyše im hrozia zranenia,“ povedal Paul Thomas z Loughborough University, ktorý viedol výskum publikovaný v časopise Journal of Breath Research. „Nikdy presne nevieme, čo psy nájdu. Náš systém má navrhnúť lepšie senzory na hľadanie ľudí.“

„Musíme sa pokúsiť definovať, čo sú znaky života, na ktoré by mal vedieť detektor reagovať. Faktom ale je, že pach odchádzajúci od človeka nie je ten istý, ako pach, ktorý cez budovu príde k detektoru. Vzduch prechádza okolo a cez množstvo rozličných materiálov.“

Thomas a jeho kolegovia chceli zistiť, na ktoré chemické látky by mal detektor reagovať, preto vykonali sériu experimentov s ôsmimi dobrovoľníkmi uväznenými v škatuli počas šiestich hodín. Plyn vychádzajúci zo škatule vedci zachytávali a smerovali cez tunel naplnený stavebným materiálom, ktorý mal simulovať viac ako dva metre odpadu zo skla a rozpadnutej budovy.

Vedci identifikovali množstvo detekovateľných molekúl, najmä oxid uhličitý a amoniak, ale tiež acetón a izoprén. Živého človeka dokázali senzory identifikovať do hodiny.

Vedci teraz plánujú dlhšie testy, pri ktorých budú dobrovoľníci dlhší čas bez jedla, čo sa môže odraziť na odlišných chemických látkach v ich dychu, ako aj na zložení moču, ktorý budú uväznení ľudia vylučovať.

originál článku