Zívanie asi ochladzuje mozog

20.9.2011 18:02:07 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1818x

Hoci sa zívanie považuje za znak nudy či únavy, môže byť pomocou pri chladení nášho mozgu.

 

Vedci z Princetonovej univerzity ukázali, že frekvencia zívania závisí od teploty a ľudia zívajú menej, ak sa teplota okolia priblíži k teplote tela. Andrew Gallup a jeho kolegovia uviedli, že sezónna nerovnováha zívania môže znamenať, že zívanie slúži ako metóda na reguláciu teploty mozgu.

Vedci zdokumentovali frekvenciu zívania 160 ľudí počas leta a zimy. Zistili, že ľudia častejšie zívajú v zime, čo podľa nich znamená, že pre mozog má zmysel častejšie sa chladiť studeným vzduchom a vdychovanie teplého letné vzduchu mu pri chladení nepomáha.

„Naše zistenia podporujú teóriu, že mechanizmus riadiaci zívanie je zapojený do termoregulácie tela,“ povedal Gallup. „Napriek množstvu teórií v tejto oblasti sa len málo ľudí venovalo ich experimentálnemu overeniu a zisteniu funkcie zívania, preto vo vedeckej obci neexistuje názorová zhoda.“

Podľa hypotézy chladenia mozgu dáva zívaniu zmysel teplota okolia. Preto môže byť zívanie aj kontraproduktívne a potlačené. V niektorých prípadoch totiž hlboký nádych náš organizmus nemusí ochladiť.

Gallup túto teóriu s kolegami overili na ľuďoch. Porovnali intenzitu zívania ľudí na čerstvom vzduchu v letných a zimných mesiacoch v americkom štáte Arizona. V lete teplota dosahovala takmer telesnú teplotu človeka, v zime sa pohybovala okolo 20 °C. Pretože zívanie je nákazlivé, ukázali v každom ročnom období 80 náhodne vybraným chodcom obrázky zívajúcich ľudí.

Bez ohľadu na ostatné faktory ako vlhkosť, čas strávený vonku či množstvo spánku, zistili vedci, že v lete zívala pri pohľade na obrázok asi štvrtina ľudí, v zime to bola polovica. Analýzou údajov zistili, že zívanie je ovplyvnené dĺžkou pobytu vonku. Výrazný súvis objavili vedci v letných mesiacoch, kedy po vyjdení von zívalo asi 40% zúčastnených ľudí, no po piatich minútach ich počet klesol na 10%. V zime vedci pozorovali opačný efekt, čím bol človek dlhšie vonku, tým častejšie zíval.

„Je to prvá správa o frekvencii zívania, ktorá sa mení s ročným obdobím,“ povedal Gallup. „Výskum môže pomôcť lepšiemu pochopeniu chorôb a porúch, ktoré sú spojené s častým zívaním a nesprávne fungujúcou termoreguláciou tela. Na základe našich zistení môžeme nutkavé zívanie považovať za symptóm problémov s reguláciou tepla v našom organizme.“

originál článku