ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Neptún dokončil prvý obeh

22.9.2011 11:31:30 | * q
Július Koza, Astronomický ústav SAV Tatranská Lomnica | Počet zobrazení: 1618x

V noci z 23. na 24. septembra uplynulo práve 165 rokov od objavu planéty Neptún. Stalo sa tak na berlínskom observatóriu a tú pamätnú noc v roku 1846 pri ďalekohľade bdeli Johann Galle a Heinrich Luis d'Arrest (vyslov Daré). Tohtoročné výročie je významné aj preto, že obežná doba Neptúna okolo Slnka je 165 rokov a vykonal tak od svojho objavu práve jeden obeh.

 

Objav Neptúna nebol dielom náhody, ale triumfom a dôkazom platnosti Newtonovej gravitačnej teórie. Preto je niekedy zdôrazňované, že Neptún bol "objavený špičkou pera". Prítomnosť veľkej planéty na vonkajšom okraji Slnečnej sústavy predpovedal parížsky "nebeský mechanik" Urbain Le Verrier na základe svojich výpočtov založených na pozorovaných poruchách v pohybe Uránu, ktoré vysvetlil gravitačným pôsobením inej veľmi hmotnej planéty ďaleko za jeho dráhou. Pripomíname, že Neptún je od Slnka tridsať krát ďalej, ako Zem. Preto nie je pozorovateľný voľným okom. Aj v ére počítačov moderní astronómovia a nebeskí mechanici žasnú nad komplikovanosťou a náročnosťou výpočtov, ktoré Le Verrier vykonal len ručne na papieri a na základe ktorých veľmi presne predpovedal, kde v tú objavnú noc Neptún na oblohe bude. Skutočne, Galle a d'Arrest objavili Neptún len jeden stupeň od polohy, ktorú predpovedal Le Verrier. Objav Neptúna je aj učebnicovým príkladom medzinárodnej spolupráce teoretika (Francúz Le Verrier) a pozorovateľov (Nemci Galle a d'Arrest).
Snímky Neptúna získané veľkými ďalekohľadmi a sondou Voyager 2 ukazujú jeho sýtomodré sfarbenie spôsobené prítomnosťou plynného čpavku a metánu v jeho atmosfére. Ich molekuly výrazne pohlcujú červenú zložku dopadajúceho slnečného žiarenia a preto vo svetle, ktoré Neptún odráža dominuje modrá. Neptún je modrý plynný obor. Zaujímavosťou je, že Neptún vyžaruje dva a pól krát viac energie, ako na jeho povrch zo Slnka dopadá. Mechanizmu produkujúci tento nadbytok je neznámy. Hoci je momentálne Neptún poslednou planétou Slnečnej sústavy po prekvalifikovaní Pluta na trpasličiu planétu, nebolo tomu vždy tak. Modely vývoja Slnečnej sústavy ukazujú, že v dávnej minulosti ležala dráha Neptúna medzi dráhami Saturnu a Uránu. V dôsledku gravitačných porúch spôsobených hlavne Jupiterom a Saturnom Neptún migroval na vonkajší okraj Slnečnej sústavy.

 

Snímka Neptúna je zo 16. augusta 1989 a urobila ju sonda Voyager 2. Modré sfarbenie Neptúna spôsobujú metán a čpavok v jeho atmosfére.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,13
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.