Mikrobiálna výroba vodíku

29.9.2011 11:56:15 | * q
| Počet zobrazení: 1525x

Vedci z Pensylvánskej univerzity vyvinuli vysoko efektívny generátor vodíku. Obsahuje baktérie, ktoré ku svojmu životu potrebujú iba odpadovú vodu a trochu soli. Za to sa odmeňujú produkciou potrebného plynu. Všetko prebieha bez potreby vonkajšieho zdroja energie.

 

Nedostatok vodíka zatiaľ bráni v rozvinutí príslušného energetického odvetvia a na ňom naviazanej ekonomiky. Výroba vodíku totiž vyžaduje značný vklad vonkajšej energie, čím sa celý cyklus predražuje. Vďaka práci profesora Bruce E. Logana a jeho postgraduálneho študenta Younggy Kima to však bude inak.
Mikrobiálny generátor premieňa časť energie potrebnej k vývoju vodíka zo styku sladkej znečistenej a relatívne čistej slanej vody. Ich rozdielny elektrochemický potenciál zakladá výmenu iónov na špeciálnych membránach za účasti katalyzátorov. Ďalšiu energiu dodajú tzv. elektrogénne baktérie, ktoré zapracovávajú sladké odpadové vody.
Loganův mikrobiálny generátor pracuje s účinnosťou okolo 60 % a z každého krychlového metru kvapaliny vyrobí asi 0.8 až 1.6 krychlového metru plynného vodíka. Prípadná vodíková továreň by sa tak obišla bez vonkajších zdrojov energie. Na viac by ešte dokázala odbúrať odpadové vody, čo je určite príjemný vedľajší efekt.