ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Rastliny recyklujú oxid uhličitý rýchlejšie

3.10.2011 21:31:26 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1469x

Vedci sledovali cestu atómov kyslíka na molekulách oxidu uhličitého počas fotosyntézy s cieľom nájsť nový spôsob merania efektivity rastlinného života.

 

Na Kalifornskej univerzite sa tím vedcov zameral na dva izotopy kyslíka v oxide uhličitom a určil, ako dlho bol oxid uhličitý v atmosfére a ako rýchlo prešiel cez rastliny. Na základe svojich pozorovaní odhadli, že fotosyntéza je o 25 % rýchlejšia než sa predpokladalo.

„Je ťažké zmerať tempo fotosyntézy v lesoch či na celej planéte. Pre jeden list to nie je problém, dáte ho len do špeciálnej komory a meriate množstvo oxidu uhličitého vo vzduchu,“ povedala Lisa Welpová, ktorá viedla výskum. „Toto ale nemôžete spraviť pre celý les. My sme použili v prírode sa bežne vyskytujúci marker, ktorý nám umožnil sledovať ako často sa dostane oxid uhličitý do listu rastliny, na základe čoho sme odhadli strednú globálnu frekvenciu fotosyntézy za niekoľko posledných desaťročí.“

Autori výskumu publikovaného v časopise Nature povedali, že ich nový odhad môže byť podkladom pre oné odhady aktivity rastlín, napríklad možností rastu lesov alebo obilnín. Pochopenie týchto javov je dôležité pre vedcov a zákonodarcov s ohľadom na potenciálne zmeny, ktoré prináša globálne otepľovanie.

Kľúčom k novému prístupu bolo hľadanie spôsobu prepojenia zmien izotopov kyslíka a fenoménu El Niňo, ktorý je spojený s množstvom nezvyčajných modelov počasia, napríklad aj s malým množstvom zrážok v tropických oblastiach Ázie a Južnej Ameriky. V prírode sa bežne nachádzajú izotopy kyslík 16 a kyslík 18, ktoré sú vo vode v listoch tropických rastlín v období sucha v rôznom pomere. Tento pomer sa prenáša aj na CO2 pri kontakte s vodou. Výmena kyslíka medzi vodou v rastline a oxidom uhličitým prebieha aj v oblastiach, ktoré nie sú postihnuté El Niňom a tak môže poslúžiť na stanovenie rýchlosti fotosyntézy vďaka tempu, ktorým sa pomer izotopov kyslíka vráti do normálu.

Predošlý odhad tvrdil, že rastliny ročne spracujú 120 petagramov uhlíka, nový výskum ho posunul na úroveň 150 až 175 petagramov. Jeden petagram je bilión kilogramov.

Ralph Keeling, jeden zo spoluautorov výskumu, dodal, že výskum má svoj význam aj pre potvrdenie dôležitosti série dlhodobých meraní a viacerých nezávislých meraní rovnakých charakteristík. Na základe pozorovaní výsledkov meraní izotopov na niektorých miestach sveta od roku 1977 si už po niekoľkých desaťročiach všimli výkyvy časovo sa zhodujúce s El Niňom.

„Podpora dlhodobých meraní nie je jednoduchá, pretože grantové programy potrebujú vidieť výsledky typicky v horizonte najviac štyroch rokov,“ povedal Keeling. „Len málo agentúr podporí dlhodobé projekty, hoci bez nich, by sme sa k našim zisteniam nedopracovali.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,78
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.