ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Vitaj v rodine!

3.10.2011 22:13:08 | Q
Wissenschaft.de | Počet zobrazení: 1134x

Merkúr je podobnejší Zemi ako sme si mysleli, no napriek tomu plný prekvapení!

 

Messenger sa dostal v marci 2011 na obežnú dráhu Merkúru ako prvá vesmírna sonda v histórii. Prvých šesť mesiacov práce podľa vedcov už prinieslo svoje ovocie. Pred Messengrovou misiou na Merkúre nebolo celkom jasné, či boli na tejto planéte vulkanické procesy alebo nie. Zo snímok zaznamenaných touto sondou je však celkom isté, že na jeho povrchu sa nachádzajú polia schladenej lávy. Nové údaje dokazujú, že pred približne 3,8 miliardami rokov sa otvorili obrovské trhliny, z ktorých vyvierali prúdy lávy na povrch planéty. Je možné, že došlo dokonca aj k zaplaveniu kráteru hlbokého viac ako jeden kilometer! Takéto vulkanické polia pokrývajú v oblasti severného pólu približne 6% plochy planéty. Vedci však ani dnes netušia, čo spôsobilo takýto vulkanizmus.

Planetárni vedci doteraz zvykli porovnávať Merkúr plný kráterov s Mesiacom. „Messenger dokázal, že Merkúr sa od Mesiaca radikálne odlišuje vo všetkom, čo sa dá nejakým spôsobom odmerať“, tvrdí DavidBlewett z JohnHopkinsUniversity. Prekvapením bolo, že na povrchu zaznamenal Messenger veľké množstvo ľahko vznetlivých prvkov, ktoré sa už pri nižšej teplote vyparujú tak ako síra alebo draslík. Dokazuje to, že pri zrode Merkúru nemohli byť na planéte vysoké teploty.

„Teoretici sa musia ešte raz pekne od začiatku pozrieť na vznik Merkúru“, tvrdí LarryNittler, jeden z autorov štúdie. „Čo sme namerali na povrchu nie celkom súhlasí s tým, čo sme si predtým mysleli o chémii tejto planéty.“ Vysoký podiel síry naznačuje, že Merkúr nevznikol pri oxidačných procesoch, ako tomu bolo pri ostatných troch horninových planétach. Ako vzniklo jeho veľké ľadové jadro zostáva stále neznáme. Je však isté, že táto planéta Slnečnej sústavy nachádzajúca sa najbližšie k Slnku pozostáva rovnakého materiálu ako ostatné tri horninové planéty – Venuša, Zem a Mars.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,66
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.