Nobelova cena za fyziku patrí objavu rozpínania vesmíru

4.10.2011 18:37:18 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1603x

Švédska kráľovská akadémia vied sa rozhodla udeliť tohtoročnú Nobelovu cenu za fyziku Saulovi Perlmutterovi z Berkeleyovho národného laboratória, Brianovi Schmidtovi z Austrálskej národnej univerzity a Adamovi Riessovi z Johns Hopkins University za objav zrýchľujúceho sa rozpínania vesmíru prostredníctvom pozorovaní vzdialených supernov.

 

Aký bude konečný osud vesmíru? Ak by sme mali veriť laureátom tohtoročnej Nobelovej ceny za fyziku, tak zamrzne. Vedci skúmali množstvo vybuchujúcich hviezd, supernov, a zistili, že vesmír sa rozpína stále väčšou rýchlosťou. Tento objav bol prekvapením aj pre samotných laureátov ceny.

V roku 1998 sa kozmológia otriasla v základoch, pretože dva vedecké tímy prezentovali výsledky svojich pozorovaní. Jeden z nich, vedený Saul Perlmutterom, začal svoju prácu v roku 1988. Druhý tím viedol od roku 1994 Brian Schmidt a kľúčovú rolu v ňom hral Adam Riess.

Vedci chceli zmapovať vesmír lokalizáciou najvzdialenejších supernov. Možnosti sa rozšírili v 90. rokoch minulého storočia, keď prišli lepšie teleskopy a výkonnejšie počítače i senzory digitálneho obrazu.

Vedci vo svojom výskume použili supernovy typu Ia. Ide o explóziu pevnej hviezdy ťažkej ako Slnko ale malej ako Zem. Jedna takáto supernova vyžiari viac svetla ako celá galaxia. Vedci spolu objavili viac ako 50 supernov, ktorých svetlo bolo slabšie, než sa predpokladalo. Šlo o jasný znak, že rozpínanie vesmíru sa zrýchľuje. Možné chyby pozorovania a pochybnosti umlčal práve nezávislý objav rovnakého faktu dvomi výskumnými skupinami.

Viac ako storočie si vedci mysleli, že vesmír sa rozpína v dôsledku Veľkého tresku, ku ktorému došlo pred 14 miliardami rokov. Tomu ale odporuje fakt, že rozpínanie sa zrýchľuje. Ak bude v tomto trende pokračovať, skončí vesmír ako kus ľadu.

Zrýchlenie podľa všetkého riadi tmavá energia, jej podstata ale pre vedcov ostáva záhadou, asi najväčšou v modernej fyzike. Vie sa len, že tmavá energia tvorí asi tri štvrtiny vesmíru. Laureáti Nobelovej ceny tak pomohli odhaliť vesmír, ktorý je do veľkej miery pre vedu neznámy. A tak je opäť možné všetko.

originál článku