ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Ako sa vyrába benzín z čierneho uhlia?

4.10.2011 18:55:31 | * q
| Počet zobrazení: 3558x

Odpovedá: Ing. Miroslav Dolnák, z úseku Technického rozvoja SLOVNAFT, a.s.


Rád by som vedel, ako sa vyrába benzín z čierneho uhlia, čiže ako sa skvapalňuje čierne uhlie. Počul som, že je to zložitý proces a pri terajších cenách ropy sa benzín z čierneho uhlia vyrábať neoplatí. Napriek tomu vraj v Číne takto benzín už vyrábajú

 

Benzín z uhlia – takzvaný syntézny benzín – je možné vyrábať priamymi alebo nepriamymi technologickými procesmi, ktoré sú založené na Fischer – Tropschových reakciách. Na prvý pohľad síce vyzerajú pomerne jednoducho, ale z hľadiska teplôt, tlakov a katalyzátorov sú výrobne náročné. Výsledným produktom je vysoko oktánový, bezsírny, veľmi kvalitný benzín a tiež vysoko cetánová a bezsírna motorová nafta, ktoré produkujú vďaka optimálnemu uhľovodíkovému zloženiu menej emisií ako tradičné ropné palivá. Priemyselne sa syntetický benzín začal vyrábať v hitlerovskom Nemecku, nakoľko táto krajina nevlastnila ropné ložiská.
Svetové zásoby uhlia sú väčšie ako zásoby ropy
Po druhej svetovej vojne sa výrobou syntéznych palív experimentálne zaoberali odborníci najmä v USA, Číne, Veľkej Británii a v Japonsku. Až v posledných rokoch sa však výroba motorových palív z uhlia dostala do pozornosti odborníkov na chemické technológie ako ekonomicky priechodná alternatíva. Dôvod je jednoduchý: uhoľných zásob je na zemeguli asi na 200 rokov, čo je viac ako približne štyridsaťročné svetové zásoby ropy. Navyše, z hľadiska geopolitických rizík sú ložiská uhlia po svete rozložené bezpečnejšie. Skutočne zisková výroba syntéznych palív si však vyžaduje budovať gigantické závody, pokiaľ možno pri mori, a s čo najväčšou kapacitou spracovania uhlia.
Metódy skvapalňovania uhlia
Autorom prvého priemyselne využiteľného priameho skvapalňovania uhlia na syntézne motorové palivá bol už v roku 1913 nemecký chemik Friedrich Bergius. Po zmiešaní uhlia s ťažkým ropným zvyškom a katalyzátorom vznikalo v tomto procese pôsobením vysokých teplôt a vysokého tlaku kvapalné palivo. Úspešným procesom bola v 30. rokoch aj priemyselná Fischer-Tropschova metóda nepriameho skvapalňovania uhlia. V tomto procese sa uhlie pôsobením čistého kyslíka, získaného frakčnou destiláciou vzduchu, premieňa na syntézny plyn (zmes oxidu uhoľnatého a vodíka) a takto získaný plyn sa pomocou špecifických katalyzátorov mení Fischer-Tropschovými reakciami na rôzne druhy uhľovodíkov, napríklad na uhľovodíky bežné v motorovej nafte.
Z rôznych experimentov v čase prvej veľkej ropnej krízy v 70. rokoch sa dnes ukazuje ako priemyselne najsľubnejší proces nepriameho skvapalňovania uhlia, vyvinutý americkou spoločnosťou Mobil. Prostredníctvom procesu s názvom MTG (Methanol-to-Gasoline) sa z uhlia najskôr vyrobí syntézny plyn, ktorý sa konvertuje na metanol a s využitím zeolitového katalyzátora dochádza k polymerizácii na n-alkány a izo-alkány. Práve na báze tohto procesu má v USA fungovať prvý väčší závod na výrobu motorových palív z uhlia. Jeho výstavba sa nedávno začala.

Čína má záujem na spracovaní uhlia
Svetovým lídrom v ťažbe uhlia je Čína. Je preto pochopiteľné, že má veľký záujem o konverziu uhlia na rôzne chemikálie, vrátane motorových palív. Od roku 2005 vyrástlo na území Číny niekoľko desiatok závodov na získavanie syntézneho plynu z uhlia, pričom na viacerých z nich sa podieľajú aj renomované západné spoločnosti ako napríklad Dow, Shell či Linde. Výstavbu najväčšieho závodu schopného vyrábať z uhlia celý rad chemických výrobkov pripravuje Čína v Datongu – čínskom uhoľnom hlavnom meste v provincii Shanxi.

Bridlicový plyn – perspektíva pre strednú Európu
Po zvládnutí nových rozpúšťadlových technológií pri ťažbe plynov je v strednej Európe zaujímavejšie vyrábať benzín z bridlicového plynu než z uhlia. Bridlice ako forma nekvalitného, málo prekarbonizovaného uhlia obsahujú prekvapujúco veľké množstvo zemného plynu (tzv. bridlicového plynu). Ložiská tohto plynu sa nachádzajú najmä v Poľsku a v perspektívnych lokalitách už v Poľsku pôsobia viaceré americké a kanadské ropné spoločnosti, ktoré tam vykonávajú geologický prieskum.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,34
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.