ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Huba produkujúca mykonaftu by mohla zjednodušiť výrobu biopalív

10.10.2011 10:41:45 | * q
| Počet zobrazení: 1729x

Americkí vedci ohlásili prevratný objav, ktorý by mohol zjednodušiť výrobu biopalív. Gary Strobel, sedemdesiatročný profesor botaniky a fytopatológie na štátnej univerzite v Montane, našiel v pralesoch na juhu Južnej Ameriky endofytickú hubu Gliocladium Roseum. Táto mikroskopická huba rastúca na stromoch Ulmo (Eucryphia cordifolia) produkuje v ohromnom množstve prchavé uhľovodíky a ich deriváty. Vzniknutá zmes, ktorú objavitelia nazvali mykonafta by sa mohla stať lacnou a ekologickou alternatívou k fosílnym palivám.

 

Gliocladium Roseum špongiu našla skupinka vedcov pod vedením Garyho Strobela na starých stromoch v pralese Ulmo na juhu Čile. Strobel cestuje po svete a v exotických rastlinách pátra po mikroorganizmoch, ktoré by mohli byť prínosom pre ľudskú spoločnosť. V roku 1993 narazil na hubu obsahujúcu toxol, čo je látka so silnými protirakovinovými účinkami. Význam najnovšieho objavu však bude zrejme mnohonásobne väčší.

"Vyhľadávam nielen organizmy, ako je Gliocladium, ale aj mnoho ďalších endofytov (organizmov žijúcich v pletivách rastlín). Bol som skoro vo všetkých dažďových pralesoch na planéte," povedal profesor Strobel. "Ale za celých 50 rokov som nikdy na nič také nenarazil. Toto je prvý organizmus, ktorý je schopný produkovať prísady bežne obsiahnuté v nafte. Hádal by som, že plynná zmes by sama o sebe stačila na pohon motorov. Je to veľký objav."

Uhľovodíkové výpary sú pre ostatné mikroskopické huby smrtiace, takže Gliocladium Roseum svoj hostiteľský strom de facto chráni a žije s ním v symbióze.

"Keď sme analyzovali zloženie výparov Gliocladia rosea, boli sme šokovaní tým, že vytvára obrovské množstvo uhľovodíkov a ich derivátov," povedal Gary Strobel. "Výsledky boli úplne nečakané, vzrušujúce, skoro všetky vlasy na hlave sa mi zježili."

Huba produkuje 55 uhľovodíkov bežne obsiahnutých v motorovej nafte. "Dokáže dokonca tieto naftové zlúčeniny vyrábať z celulózy, čo by z nej urobilo lepší zdroj biopalív ako čokoľvek, čo dnes používame," poznamenal profesor.

Strobel si netrúfa odhadnúť, kedy a či vôbec budú mať vodiči možnosť plniť nádrže svojich áut mykonaftou. Cesta ku konečnému využitiu bude asi ešte dlhá. Avšak vládne agentúry i privátny sektor už prejavili záujem o hubu. Pozornosť odborníkov sa teraz okrem iného zameriava na genetický výskum.

"Hlavným prínosom objavu nemusí byť organizmus samotný, ale môžu to byť gény zodpovedné za produkciu týchto plynov," vysvetlil Strober. "Sú tam určité enzýmy, ktoré spôsobujú premenu substrátov, ako je celulóza, na mykonaftu."

Už sa pracuje na analýze genómu huby a pripravuje sa séria genetických testov s cieľom biochemicky identifikovať gény, ktoré s procesom vzniku majú čo do činenia.

"Celulóza je najrozšírenejšou organickou molekulou na zemi. Je všade okolo nás," konštatoval Scott Strobel, syn profesora Garyho Strobela a popredný molekulárny biochemik, biofyzik z University Yale.

"I keď huba produkuje menej mykonafty, keď sa živí celulózou v porovnaní so sacharidmi, rozvoj fermentačnej technológie a genetickej manipulácie by mohli jej výkon zlepšiť," dodal Gary Strobel.

V tejto fáze môžeme povedať, že sú laboratórne pokusy úspešné. Už sa podarilo vyrobiť látku podobajúcu sa nafte ešte viac, než sú zlúčeniny vytvárané za prirodzených podmienok.

"Budeme robiť nejaké pokusy a fermentácie, pokiaľ nezískame dosť suroviny na to, aby sme rozbehli malý motor. Ak sa nám to podarí, môžeme začať s biznisom," usmial sa Strobel. Univerzita v Montane, ktorá si zaistila práva na využitie huby však chce, aby zisk z nového objavu mali aj miestny ľudia.

Znovu sa začalo uvažovať o tom, ako je to so vznikom fosílnych palív. "Vždy sa predpokladalo, že všetka ropa vzniká pôsobením geofyzikálnych procesov," uviedol Strobel. "Ale zrejme aj niektoré mikrobiálne procesy dokážu vytvárať ropu, takže by sme mohli vyrábať svoju ropu vlastným spôsobom, ktorý by tým bol úplne "Zelený'..."

"Otázkou je," pokračoval Strobel, "či existujú ešte iné mikroorganizmy, ktoré by pre nás mohli pracovať ... To nie je v biológii ničím neobvyklým. Keď jeden mikroorganizmus dokáže robiť biochemické šikovné triky, tak to dokážu aj ďalšie".

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,14
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.