V Miláne bola nedeľa bez áut

11.10.2011 17:48:22 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 988x

Vedenie talianskeho mesta Miláno v nedeľu vydalo desaťhodinový zákaz používania automobilov, ktorého cieľom bolo zníženie smogu.

 

Zákaz, ktorý sa pokusne objavil prvýkrát v roku 2007 prichádza vždy, keď znečistenie prekročí stanovenú hranicu na viac ako 12 po sebe nasledujúcich dní.

Satelitné zábery ukazujú, že Miláno je jedným z najznečistenejších miest v Európe. Podľa talianskych denníkov sa zákaz dotkol 120 000 vozidiel. Automobily, ktoré spôsobujú najväčšie znečistenie, nesmeli cez mesto prechádzať už od štvrtka. V nedeľu ale v meste nebola medzi 8:00 a 18:00 žiadna doprava.

Zákaz prichádza vždy, keď znečistenie dosiahne hranicu 50 mikrogramov častíc na kubický meter vzduchu počas dvanástich dní. Naposledy bolo nutné zakázať dopravu vo Februári.

Toto opatrenie nie je populárne u všetkých ochrancov životného prostredia. Tí vyzývajú na zlepšenie systému verejnej dopravy, ktorý by ľudí motivoval nepoužívať autá. Jedným z návrhom je možnosť bezplatného parkovania pre autá, v ktorých sedia štyria ľudia.

Jedna či dve nedele bez áut ale určite krízu so znečistením nevyriešia.

Počas dňa fungovala v Miláne posilnená hromadná doprava a mimoriadne vlaky i autobusy.

originál článku