Displej v kontaktnej šošovke

13.10.2011 15:44:28 | * q
University of Washington | Počet zobrazení: 3626x

Vedci z Washingtonskej univerzity predstavili verejnosti futuristický vynález - flexibilné, biologicky bezpečné kontaktné šošovky s displejom, ktorý dokáže premietať obraz priamo na sietnicu oka.

 

Existujúci prototyp dokáže zobraziť len zopár pixelov, ale vedci už plánujú zlepšenia, akými môžu byť napríklad: integrovanie solárnej batérie alebo dokonca bezdrôtovej komunikácie. Podľa optimisticky naladených a nadšených výskumníkov by sa plne funkčný model šošovky mal objaviť už čoskoro.
Už v súčasnosti existuje veľa možných praktických využití. Vodiči alebo piloti by mohli vidieť rýchlosť dopravného prostriedku na čelnom skle. No potešia sa aj vyznavači zábavného priemyslu. Predovšetkým producenti videohier by mohli s novými kontaktnými šošovkami vernejšie ponoriť účastníkov hry do virtuálneho prostredia bez obmedzovania pohybu.
Samozrejme s dostatočne veľkým rozlíšením by mohla kontaktná šošovka s integrovaným displejom nájsť ešte širokospektrálnejšie uplatnenie. Prvé modely boli testované na zajacoch a po 20 minútach sa neprejavili žiadne škodlivé následky. Stačí si už len počkať ako pokročia nové skúmania a ako rýchlo budú uvedené do praxe.