ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Čistá energia z púští

14.10.2011 12:04:52 | * q
Euroactiv, Desertec Foundation | Počet zobrazení: 1177x

V nadchádzajúcich desaťročiach, sa budú vplyvom globalizácie vytvárať pre ľudstvo nové výzvy. Budeme konfrontovaný s problémami a prekážkami, ako sú klimatické zmeny, populačný rast. Zvýšený dopyt po energiách a vode môže spôsobiť značný pokles prosperity, či rozvoja. Koncepcia Dezertec by mohla poskytnúť spôsob, ako riešiť tieto problémy.

 

Zďaleka najväčší, technicky dostupný zdroj energie na našej planéte sa nachádza v púšťach okolo rovníkových oblastí Zeme. Koncept je navrhnutý tak, aby púšte a existujúce technológie vstúpili do boja na ochranu prevádzky pre zlepšenie globálnej bezpečnosti čo sa týka energie, vody a klímy. Desertec poskytuje globálne použiteľné riešenie pre obmedzenie emisií CO2 a rýchly rozvoj obnoviteľných zdrojov energie.Celý koncept vytvoril Rímsky klub trans-stredomorskej energetickej spolupráce (TREC) ako sieť, ktorá by dovážala solárnu elektrickú energiu z Afriky do Európy.Myšlienka sa stala atraktívnou najmä po prijatí cieľa EÚ vyrábať do roku 2020 minimálne 40 percent elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, ktoré sa majú na celkovej energetickej skladbe podieľať v rovnakom čase 20 percentami. V júli 2009 založilo 12 firiem tzv. Priemyselnú iniciatívu Desertec (DII - Desertec Industrial Initiative). Dohodli sa, že spoločne vypracujú finančný plán pre vybudovanie siete koncentrovaných solárnych elektrární v saharskej púšti.
Princíp fungovania
Elektrárne Desertecu budú na výrobu solárnej aj tepelnej energie využívať pole obrovských otočných zrkadiel. Tie sa namieria na jedno miesto, kam budú sústreďovať slnečné svetlo, ktoré vytvorí teplo. To sa využije na výrobu pary pre pohon parnej turbíny a elektrických generátorov elektrárne.V tzv. akumulačných nádržiach sa teplo v priebehu dňa uloží a počas noci, alebo v čase zvýšeného dopytu sa „vženie" do turbíny. Ide vlastne o primitívnu technológiu, ktorá na rozdiel od fotovoltaických panelov nepotrebuje drahý kremík. Na zabezpečenie nepretržitej služby pri zatiahnutej oblohe, alebo počas nepriaznivého počasia môže turbíny poháňať ropa, zemný plyn, alebo biopalvá. Zaujímavý vedľajší efekt s veľkým prínosom pre miestnych obyvateľov, bude tvorba odpadového tepla, čo by sa mohlo využiť napríklad na „odsoľovanie" morskej vody. Energia, ktorá sa získa zo slnečného žiarenia v severoafrických púšťach a na Blízkom východe, sa do európskej siete bude transportovať vysokovoltážnymi káblami.
Odvážne plány
Záujem o zapojenie sa do projektu majú mnohí. Paul van Son, výkonný riaditeľ projektu Industrial Initiative (DII), pred novinármi oznámil, že ku konzorciu sa chcú pripojiť ďalšie korporácie. Dominantné postavenie v konzorciu majú v súčasnosti nemecké spoločnosti, medzi nimi najmä E.ON, RWE a Siemens. Členom skupiny je zatiaľ jedna severoafrická firma, Cevital z Alžírska. V blízkych mesiacoch by sa však mohli pripojiť aj podnikatelia z Maroka a Tuniska, čo by pomohlo posilniť podporu severoafrického regiónu pre projekt.
„S novými partnermi budeme mať širší základ. Ten je dôležitý pre akceptáciu. Je dôležité, že sa zapájajú aj firmy z krajín MENA (Blízky východ a severná Afrika)," hovorí van Son.
Desertec by sa mohol začať stavať v najbližšom desaťročí, verí šéf konzorcia. Jeho cieľom je osadiť 17-tisíc kilometrov štvorcových Sahary v severnej Afrike a púšte na Arabskom polostrove solárnymi elektrárňami a do roku 2050 z nich dodávať 15 % celkovej spotreby elektrickej energie Európy. Odhadovaná cena je 400 miliárd EUR. 350 miliárd bude stáť systém elektrární, zvyšok má ísť do prenosovej sústavy smer Európa.
V súčasnosti prebiehajú diskusie o výbere lokalít, veľmi aktívnym a potenciálnym hostiteľom je v tejto etape najmä Maroko, ktoré má s EÚ uzavretú Asociačnú dohodu a je súčasťou programu Euromed a Európskej susedskej politiky.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,27
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.