ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Hviezdy „ťažkej váhy“

14.10.2011 12:15:09 | * q
techpark.sk | Počet zobrazení: 1616x

Výskumný pracovník Paul Crowther z University of Sheffield, objavil pomocou Európskeho Južného Observatória (ESO), doposiaľ najhmotnejšie hviezdy. Pre tento účel použil tzv. „Verry Large Telescope" - VLT (systém štyroch ďalekohľadov s priemerom hlavných objektívov 8,2 metrov). Nájdené hviezdy sú až dvakrát hmotnejšie, ako doterajšie rekordné, ktoré definovali aj teoretickú hornú hranicu hviezdnej hmotnosti. Dosahujú viac ako 300 násobok hmotnosti Slnka.

 

Údaje z VLT vedci ešte doplnili archívnymi zábermi z Hubblovho kozmického ďalekohľadu, spoločného prístroja NASA a ESA (Európska kozmická agentúra).
Zamerali sa hlavne na dve zoskupenia mladých hviezd, tzv. hviezdokopy, označené ako NGC 3603 a R136a. Prvá z nich sa nachádza 22 000 svetelných rokov od Slnka v našej galaxii, pričom predstavuje oblasť veľmi intenzívneho utvárania hviezd z medzihviezdneho plynu a prachu. Druhá leží v hmlovine Tarantula, ktorá patrí do nepravidelnej galaxie Veľký Magellanov oblak, vzdialenej od nás približne 165 000 svetelných rokov.
Paul Crowther s kolegami objavil niekoľko hviezd, ktorých povrchová teplota presahuje 40 000 stupňov (asi sedemkrát viac ako Slnko), majú o niekoľko desiatok väčší priemer ako Slnko a sú v porovnaní s ním aj niekoľko milión krát jasnejšie.

S vekom strácajú hmotnosť ...
Hlavný je fakt, že podľa porovnania s dobre podloženými modelmi hviezdnej evolúcie mali viaceré z týchto hviezd pri svojom vzniku váhu o niečo väčšiu ako 150 hmotností Slnka. Novou držiteľkou rekordu dosiaľ najmasívnejšej objavenej hviezdy je R136a1 vo hviezdokope R136, ktorá má aktuálne približne 265 hmotností Slnka. Jej hmotnosť pri vzniku však podľa všetkého dosahovala až neuveriteľných 320 hmotností Slnka.
Členovia tímu navyše v hviezdokope NGC 3603 priamo zmerali hmotnosti dvoch zložiek dvojhviezdy A1, ktoré obiehajú okolo spoločného ťažiska raz za 3,77 dní. Zložky majú 120 a 92 hmotností Slnka, pričom pri vzniku mali 148 a 106 hmotností Slnka. Týmto spôsobom overili platnosť spomenutých modelov hviezdnej evolúcie. V hviezdokope NGC 3603 mali pri vzniku okolo 150 hmotností Slnka ešte hviezdy A1, B a C.
Úbytok hmotnosti od vzniku vyplýva zo skutočnosti, že z povrchov veľmi masívnych hviezd prúdia silné toky častíc unášané tlakom ich mohutného žiarenia. "Tieto hviezdy sa na rozdiel od ľudí rodia ťažké a s vekom strácajú hmotnosť. Najextrémnejšia z nich, R136a1 je už ako približne miliónročná v „strednom veku" a absolvovala takpovediac intenzívny program chudnutia, pri ktorom stratila zhruba pätinu hmotnosti, čo je vyše 50 hmotností Slnka," povedal Paul Crowther.

Vo vesmíre sú vzácne!
Ak by R136a1 nahradila Slnko, bola by z nášho pohľadu voči nemu toľkokrát žiarivejšia, ako je Slnko voči Mesiacu v splne. Keďže je oveľa hmotnejšia ako Slnko, obeh Zeme a teda pozemský rok by sa skrátil na tri týždne. Zem by zaplavovala takým silným ultrafialovým žiarením, že by na našej planéte nemohol existovať život.
Podobné hviezdne "ťažké váhy" sú však vo vesmíre mimoriadne vzácne a utvárajú sa výlučne v najhustejších hviezdokopách. V R136 sú iba štyri s hmotnosťami nad 150 hmotností Slnka, no na ich konto ide takmer polovica odtoku častíc a žiarenia tejto hviezdokopy, ktorú tvorí dokopy približne 100 000 hviezd. Paul Crowther s kolegami potvrdil doterajšiu spodnú hmotnostnú hranicu hviezd čosi nad 80 hmotnosťami Jupitera. R136a1 a jej podobné objekty však viac ako zdvojnásobujú doterajšiu hodnotu hornej hranice hviezdnej hmotnosti. R136a1 je nielen najhmotnejšia známa hviezda, ale aj najžiarivejšia. Má svietivosť okolo desiatich miliónov svietivostí Slnka.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,67
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.