ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Banská Bystrica uverejnila mapu bezbariérových prístupov

17.10.2011 09:56:01 | * q
geoinformatika.sk | Počet zobrazení: 1139x

Banská Bystrica ako prvé slovenské mesto sprístupnilo v týchto dňoch na Internete v rámci digitálnej mapy bezbariérových prístupov vrstvu vstupov do budov. Metropola stredného Slovenska chce týmto krokom pomôcť najmä občanom so zdravotným postihnutím lepšie zvládať pohyb na území mesta.

 

Digitálnu mapu bezbariérových prístupov pripravil Útvar hlavného architekta mesta Banská Bystrica (ÚHABB) v spolupráci s neziskovou organizáciou Via Orbis prostredníctvom geografického informačného systému GISPLAN. Zámerom mesta nie je iba informovanie občanov o tom, kde sa jednotlivé bezbariérové prístupy nachádzajú, ale týmto krokom chce mesto hlavne prispieť k vytváraniu lepších podmienok pre ľudí s obmedzenými možnosťami pohybu.

Mapu je možné nájsť v ľavom menu internetovej stránky mesta. V súčasnosti je z nej sprístupnená prvá mapová vrstva „Vstupy do budov“, ktorá graficky vyznačuje vchody do dôležitých objektov verejnej správy, zdravotníckych a školských zariadení, či obchodných domov. Farebné rozlíšenie jednotlivých vstupov navyše umožňuje rýchlo získať informáciu o úrovni ich bezbariérovosti. Popisné informácie, ktoré je možné zobraziť kliknutím na jednotlivé graficky zobrazené vstupy, navyše poskytujú detailný popis a ohodnotenie obtiažnosti vstupu do jednotlivých budov. Pre lepšiu orientáciu v meste boli zároveň v systéme GISPLAN doplnené orientačné čísla budov. Pribudla aj možnosť vyhľadávania konkrétnej adresy zadaním názvu ulice, orientačného alebo súpisného čísla.

Autorom údajov je nezisková organizácia Via Orbis, ktorá pomáha občanom s ťažkým zdravotným postihnutím. Do digitálnej podoby tieto podklady spracoval ÚHABB v spolupráci so spoločnosťou GISTA. Podľa vyjadrenia riaditeľa ÚHABB Ľubomíra Kelemana by forma verejnej prezentácie mala pomôcť identifikovať, kde všade takéto bezbariérové prístupy ešte v meste chýbajú a kde je potrebné ich postupne dobudovať.

Okrem bezbariérových vstupov do budov v dohľadnej dobe pribudnú v mape aj bezbariérové trasy. Tie by mali presne určiť a zhodnotiť stav určených chodníkov a prechodov pre chodcov. Pri pohľade do mapy bude možné určiť, akou trasou sa občan zdravotne ťažko postihnutý najjednoduchšie dostane do požadovanej budovy v rámci mesta. V poslednej fáze by mala ešte pribudnúť aj vrstva zobrazujúca sakrálne pamiatky s hodnotením ich bezbariérovosti. Vedenie mesta Banská Bystrica pritom očakáva, že do tvorby ďalších digitálnych mapových podkladov sa aktívne zapoja aj samotní občania prostredníctvom svojich pripomienok a podnetov. Tie môžu priebežne zasielať e-mailom na adresu gis[@]uhabb.sk.

GISPLAN je softvérový nástroj určený na optimalizáciu procesov v rámci samosprávy, znižovania jej nákladov, zvyšovania transparentnosti, poskytovania informácií verejnosti a mesto ho aktívne využíva od mája 2011. Banská Bystrica nasadila webovú mapovú službu už v roku 2007, vtedy to bola aplikácia CartoWeb.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,41
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.