Nabite si telefón kráčaním

18.10.2011 17:38:12 | * q
TechMag | Počet zobrazení: 1316x

Uvažovali ste niekedy and tým, koľko energie každý deň vyprodukuje vaše telo obyčajným pohybom? Výskumníci z Univerzity v americkom Wisconsine si položili presne takú istú otázku. V zápätí ju však okamžite premenili na odpoveď, ktorej praktická časť sa začína pomaly črtať. Budeme môcť vlastným pohybom produkovať elektrickú energiu?

 

Nová energia, nové možnosti
Na začiatku boli úvahy o možnosti produkovania energie, no tie sa časom premenili na presne definovaný koncept a teóriu, ktorá čaká na zrealizovanie. Podľa hlavného koordinátora projektu, doktora Toma Krupenkina, môže človek každodenným pohybom vyprodukovať také množstvo energie, ktoré stačí na dobytie mobilu, i-podu, či notebooku. Tá je však doteraz nevyužitá, čo majú v pláne zmeniť.

Nový systém, ktorý vytvorí elektrickú energiu na základe pohybu nôh, by mal fungovať na princípe klasického dynama, ktoré by mali byť umiestnené priamo v topánke. Tá by mala byť ľahko transportovateľná do akéhokoľvek elektronického prístroja. Počas obyčajnej chôdze do práce si tak môžete nepretržite dobíjať batériu mobilného telefónu, alebo notebooku. Takýto koncept sa v súčasnosti zdá trocha pritiahnutý za vlasy, no odborníci predpokladajú, že o pár rokov bude bežným štandardom.

Tím okolo doktora Krupenkina vyhlásil, že sa im podarilo získať spoluprácu s firmou, ktorá im vyrobí prototyp prístroja, v ktorom vidia veľký potenciál pre budúcnosť. Mal by pohodlne zastúpiť všetky existujúce batérie, ktoré využívame pri práci s mobilom, fotoaparátom, či diktafónom.