Svieži vietor na kolajniciach

19.10.2011 20:43:40 | * q
siemens.com | Počet zobrazení: 1022x

Časy, keď bola letecká doprava najrýchlejším spôsobom cestovania, začínajú pomaly ustupovať. Čoraz väčšiu konkurenciu pre lietadlá znamenajú moderné rýchlovlaky. Jedným z nich je aj nový model Velaro. Rýchlosťou 350 kilometrov za hodinu je schopný prepraviť cestujúcich na vzdialenosť 1 200 kilometrov za čas porovnateľný s lietadlami (ak prihliadneme na odbavovacie časy).

 

Nejde pritom len o rýchlosť: motor vlaku dosahuje silu 11-tisíc koní, spotreba je pritom len 0,33 litra paliva na sto kilometrov na jedného pasažiera. Energia sa vo vlaku využíva maximálnym možným spôsobom. Pri brzdení sa spätne zužitkúva na každom kolese prakticky bezo zvyšku. Lepšia aerodynamika vlaku je zdrojom ďalších úspor (až osem percent), podobneaj LED osvetlenie. To v porovnaní s klasickými svetelnými zdrojmi produkuje menej tepla a nezaťažuje natoľko klimatizáciu. Zvláštnosťouje aj pohon, ktorý nie je riešený klasicky dvoma lokomotívami na oboch koncoch vlakov, ale pohonnými jednotkami umiestnenými v každom druhom vagóne.

Špeciálne upravené stroje budú od roku 2014 obsluhovať aj Eurotunel. Jeden vlak dlhý štyristo metrov bude schopný prepraviť až deväťsto cestujúcich.