Zabúdanie je súčasťou zapamätávania

20.10.2011 17:09:43 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1719x

Aby sme získali výhodu, musíme niečo zabudnúť. Podľa Bena Storma z Illinoiskej univerzity hrá zabúdanie za určitých podmienok dôležitú úlohu vo fungovaní pamäte.

 

„Pamäť je zložitá, Myslenie je ťažké,“ povedal Storm. Spomienky a asociácie totiž stále viac narastajú. „Ich prílišné množstvo nám môže znemožniť zapamätať si nové veci a preťažiť našu pamäť,“ myslí si Storm.

To sa ale našťastie nedeje. „Dokážeme nepotrebné spomienky vymazať a nahradiť ich tým, čo si potrebujeme pamätať,“ povedal Storm. Spolu s Ďalšími vedcami sa snaží zistiť, ako si naša pamäť vyberá, na čo si bude spomínať.

V jednom z experimentov si mali dobrovoľníci zapamätať zoznam slov, ktoré spolu niečo spájalo, napríklad zoznam vtákov. V druhej časti si mali zapamätať v úlohe len polovicu zo zoznamu. To spôsobilo, že zabudli na zvyšnú časť vtákov zo zoznamu „Môže to vyzerať ako zlé,“ povedal Storm. „Výskum ale ukazuje, že v skutočnosti je to dobrá vec.“

Ľudia, ktorí sú dobrí v zabúdaní nepotrebných informácií, sú tiež úspešní v riešení problémov a zapamätaní si niečoho v súvislosti s inou informáciou. Toznamená, že zabúdanie hrá rolu pri riešení problémov a zapamätávaní si nových vecí.

Existuje množstvo každodenných situácií, v ktorých má zabúdanie zmysel. „Napríklad máte nový telefón s novým číslom. Chcete si pamätať aj to staré?“ pýta sa Storm. Alebo miesta, na ktorom ste zaparkovali auto je dôležité pamätať si dnes, ale zajtra už môže byť vhodné pri hľadaní auta nemať túto informáciu zapamätanú.

„Musíme dokázať aktualizovať našu pamäť tak, aby sme si pamätali len aktuálne relevantné veci,“ povedal Storm.

originál článku