ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

IQ sa môže v období dospievania výrazne zmeniť

20.10.2011 21:24:54 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1196x

Mentálne schopnosti tínedžerov môžu narastať alebo klesať výraznejšie než sa predpokladalo.

 

Doteraz odborníci predpokladali, že intelektuálne schopnosti, vyjadrené kvocientom IQ, sú počas života človeka relatívne stále. Testy tínedžerov vo veku 14 a 18 rokov ale odhalili u mnohých zlepšenie i zhoršenie. Vedci z University College v Londýne svoje výsledky publikovali v časopise Nature.

Výskum má vplyv na posudzovanie žiakov a vhodný vek pre výber budúceho povolania.

Do výskumu sa mladí ľudia zapojili v roku 2004 a 2008. Súčasťou výskumu bolo snímanie mozgu a verbálne aj neverbálne IQ testy. Zmena verbálneho IQ sa prejavili u 39% tínedžerov, zmena v teste priestorového uvažovania nastala u 21% testovaných.

Zmeny IQ navyše korelovali so zmenami v dvoch oblastiach mozgu. Zvýšenie verbálneho IQ sa zhodovalo s nárastom hustoty v časti ľavej mozgovej kôry čo je oblasť mozgu aktívna počas rozprávania. Nárast neverbálneho IQ sa zasa zhodoval so zvýšenou hustotou v časti predného mozgu, ktorá súvisí s pohybmi ruky.

Práca tímu okolo prof. Cathy Priceovej môže podľa vedcov „povzbudiť mnohých, ktorých intelektuálny potenciál môže narásť a byť varovaním pre všetkých, ktorí si myslia, že sa im už nič nemôže stať“.

„Máme sklon posudzovať deti a určovať smerovanie ich života v relatívne mladom veku,“ povedala Priceová. „Ukázali sme však, že ich inteligencia sa stále vyvíja. Musíme dať pozor, aby sme neodpísali slabších žiakov, ktorých inteligencia sa v priebehu rokov môže výrazne zvýšiť.“

Vedci vo výskume nehľadali príčiny zmien IQ. Jedným z vysvetlení môže byť, že mladí dospievajú v relatívne rozdielnom veku, ďalším dôvodom môžu byť rozdielne štandardy vo vzdelávaní. V ďalšom výskume sa chcú zamerať na skúmanie prispôsobovania sa mozgu v dospelosti a jeho dôsledky na mentálne choroby a iné neurologické chrakteristiky človeka.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,92
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.