ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Lodná doprava a ekológia

21.10.2011 21:00:15 | * q
techportal | Počet zobrazení: 1107x

Väčšina ľudí predpokladá, že lodná doprava je ekologická. Aj keď je pravda, že lodné spaľovacie motory sú efektívnejšie ako prúdové, emisie z lodnej dopravy sú viac ako dvakrát vyššie než z letectva, a ďalej rýchlo rastú.

 

Štúdia od British Petroleum, ktorý vlastní 50-tankerovú flotilu, a Nemeckého inštitútu pre fyziku a atmosféru ukázala, že emisie z lodnej dopravy sú medzi 600 a 800 miliónov ton CO2 ročne. To sú asi tri percentá celkovej svetovej produkcie, a predpokladá sa, že v najbližších 15 – 20 rokoch dôjde k jej ďalšiemu zvýšeniu o 75 percent.

Zlepšiť environmentálne vlastnosti lodnej dopravy je možné odstránením znečisťujúcich látok zo spalín, úpravami trupov lodí, pohonných systémov a výkonov motora. Spoločnosť Process Systems Enterprise (PSE), ktorá je dcérou Londýnskej Imperial College, prichádza s myšlienkou zachytávania a ukladania uhlíka zo spalín lodných motorov.

Zachytávanie uhlíka na palube lodí je možné, pretože emisie sú sústredené okolo jediného zdroja: výfuku motora. Projekt má za cieľ vytvoriť proces chemického zachytávania CO2 tak, aby bol udržaný na palube lode.

Chemickú absorpciu CO2 je možné vyriešiť použitím oxidu vápenatého (pálené vápno), ktorý reaguje s CO2 za vzniku uhličitanu vápenatého. S CO2 tiež reagujú hydroxidy draslíka a lítia. V počiatkoch kozmického výskumu bol napríklad využívaný hydroxid lítia na odstraňovanie CO2 z kapsúl astronautov.

Pri takejto chemickej reakcii je CO2 uzavretý v stabilnej chemickej forme. Nie je teda potrebné používať na skladovanie tlakové nádrže a odpadá riziko uvoľnenia plynu. Systém sa tak stáva atraktívny na použitie v lodnej doprave. Reakcia je reverzibilná, čiže CO2 môže byť za použitia tepla znova uvoľnený a pôvodný absorbujúci materiál znovu obnovený.

Takéto systémy však nikdy neboli použité na takých veľkých zdrojoch, ako sú lodné motory. Taktiež bude potrebné vybudovať infraštruktúru v prístavoch, kde by mohli lode odpad vyložiť na prepracovanie, skladovanie alebo zničenie.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,95
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.