ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Solárna energia verzus "vek plastu"

25.10.2011 12:55:27 | * q
CNN.com | Počet zobrazení: 1258x

Na Zemi by život bez Slnka nebol možný. Jeho energia vo forme elektromagnetického žiarenia je nevyhnutná pre všetky formy života. Každú sekundu vyžiari Slnko toľko energie, že by to stačilo pokryť potreby celého sveta na viac než 1000 rokov. A postupne sa vyvýjajúce sa zdokonaľujúce technológie využívajú tento prírodný zdroj a jeho energiu pre ľudstvo. Vyžarujúca teplota sa začala spotrebovávať pre výrobu energie na zemi.

 

Snímanie solárnej energie zo slnečného povrchu, ktorý má 5780 kelvinov (5507 °C) prebieha prostredníctvom už známych solárnych panelov z fotovoltaických článkov, ktoré sú však vrámci vývoja ešte stále cenovo neprístupné početnému množstvu ľudí. Zdá sa však, že tento cenový problém bude za veľmi krátke obdobie vyriešený.

Britskí odborníci pracujú na technológií, ktorá by mala nahradiť súčasný fotovoltaický článok ,vyrábaný z drahého a ťažkopádneho kremíka. Jeho nástupcom by sa mal stať plast.

„Plasty sú oveľa lacnejšie než spracovanie kremíka. V zásade výrobné zariadenie môže byť veľmi lacné a tiež môže pokryť oveľa väčšie plochy. Na rozdiel od tuhých kremíkových panelov, plastový alebo organický PV je ďaleko pružnejší a uľahčuje inštaláciu, čo je obrovská výhoda. Ak použijeme panel, ktorý sa bude dať zrolovať ako tapeta, vytvoríme veľmi dobrý spôsob pohonu v rozvojových krajinách. Bude ešte treba vyladiť molekulárne štruktúry ,“ vysvetlil David Lidzey z britskej Univerzity v Sheffielde.

V roku 2009 vrámci pilotného projektu spoločnosť Konarka, ktorá bola založená v roku 2001 a snaží sa neustále zdokonaľovať systémy, nainštalovala „obvodový plášť“ na vonkajšiu časť svojich kancelárií na Floride. Plastové PV môžu absorbovať slnečné svetlo z najrôznejších oblastí, čo umožňuje inštaláciu na zvislé steny. V súčasnosti je účinnosť kremíka 15-18 % a s plastom sa dá dosiahnuť iba 7-8 %. Kremíkové dokážu vydržať 20 rokov zatiaľ čo plastové majú nižšiu trvácnosť. Prostriedky sú vo vývoji a je to len otázka času, aby sme prekonali spomínané hranice. Odhad podľa Lidzey-a je 5 až 10 rokov.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,93
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.