Satelit ROSAT padol v Bengálskom zálive

26.10.2011 23:29:12 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1219x

Nemecký satelit Rosat podľa vyhlásenia Nemeckej vesmírnej agentúry skutočne vstúpil do atmosféry nad Bengálskym zálivom. Všetky celé súčiastky, ktoré pri vstupe do atmosféry nezhoreli, skončili v oceáne a neohrozili obývané územia.

 

Podľa oficiálnych informácií vstúpil Rosat do atmosféry v nedeľu o 2:50 nášho času. Experti odhadli, že zo satelitu nezhorelo približne 1,6 tony odpadu. Je to takmer polovica jeho pôvodnej hmotnosti.

V odhadovanej dráhe satelitu ležali dve čínske mestá, každé s viac ako milión obyvateľmi. Podobne ako pri satelite UARS agentúry NASA, ktorý padol na Zem v septembri, neboli posledné momenty existencie sondy jasné.

V prípade satelitu UARS bolo množstvo materiálu odhadované na pol tony (z celkovej hmotnosti 6 ton). Nemecký satelit bol zaujímavý tým, že pri vstupe do atmosféry nezhorelo oveľa viac materiálu. Môžu za to jeho mnohé robustné súčiastky.

Rosat začal svoju misiu v roku 1990 ako jeden z prvých röntgenových satelitov. Zmapoval viac ako 100 000 zdrojov vysokoenergetického žiarenia. Röntgenové lúče prichádzajú z najhorúcejších a najdrsnejších častí vesmíru, napríklad z oblastí okolo vybuchnutých hviezd alebo okrajov čiernych dier. Misia satelitu skončila v roku 1999.

Satelit obsahoval systém zrkadiel z vystuženého uhlíkového kompozitu. Z tohto systému mal byť najväčším kusom odpadu z 30 kusov, ktoré dopadli až na Zem.

Telesá, ktoré budú vstupovať v budúcnosti do otvoreného vesmíru, budú podliehať prísnejším pravidlám limitujúcim množstvo možného odpadu, ktorý dopadne na povrch. Tieto pravidlá sú ale dnes v štádiu dohadov.

Sledovacie stanice sa nekontrolovateľne po častiach vracajú na Zem pravidelne. Každý deň dopadne na Zem aspoň kúsok z ľudských výtvorov vypustených do vesmíru a nefunkčné rakety sa dostanú naspäť v priemere každý týždeň. A približne raz ročne sa vracia teleso s rozmermi porovnateľnými so zvyškami satelitu UARS.

originál článku