ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Využitie tekvice v staroveku

31.10.2011 12:52:44 | * q
Proceedings of the National Academy of Sciences USA Early Online Edition | Počet zobrazení: 1438x

Vedci unikátne zrekonštruovali, čo jedli účastnící hostiny na chrámovej slávnosti v dávnom Peru pred vyše štyrmi tisícročiami.
Podarilo sa to vďaka analýze zvyškov potravín na tekviciach, ktoré vtedajším Peruáncom slúžili ako riad. Presnejšie pomocou škrobových zrniek, ktoré sú špecifické pre tú-ktorú plodinu.

 

V prestížnom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences USA to oznámili Niel Duncan, Deborah Pearsallová a Robert Benfer z Missourijskej univerzity v Columbii.

Skúmali tekvice z archeologickej lokality Buena Vista v strednom Peru, asi 35 kilometrov od ústia rieky Chillón do Tichého oceánu, neďaleko peruánskej metropoly Lima.

Tajomstvo tekvíc
Tekvice sa tam našli v Líščom chráme a pochádzajú približne z roku 2200 p. n. l., keď ešte v Peru trvalo takzvané predkeramické obdobie. Slúžili na produkciu a servírovanie potravín.

Logicky sa vynorila otázka: Nezachovali sa určité stopy na ich vnútornom povrchu?
Missourijskí bádatelia pri hľadaní odpovede ako prví využili metódy, ktoré slúžia na rekonštrukciu mikrofosílií z povrchu kamenných nástrojov a keramických nádob.
Tekvice najprv umiestnili do špeciálneho vodného kúpeľa. Potom ich vnútorný povrch ešte jemne obrúsili. Zo získaných vzoriek povlakov izolovali škrobové zrnká. Mikroskop ukázal, že v tekviciach boli jedlá z manioku, zemiakov, papričiek čili, maranty a prosopisu pri posledných dvoch je to najstarší známy dôkaz ich využívania v Peru.

Posledná večera?
Archeológovia považujú Buena Vista za malé rituálne stredisko tamojšej oblasti. Spomenuté jedlá sa zrejme v Líščom chráme konzumovali v rámci sviatkov či obradov, kde sa konali hostiny s rituálnym či politickým účelom, ktorej zvyšky zostali v tekviciach.

Líščí chrám vedci pomenovali po štylizovanej rytine líšky na vstupe. Tekvice našli v jame zapustenej do vyvýšenej plošiny vo veľkej miestnosti na vrchole chrámového vŕšku.
Chrám bol úmyselne zasypaný, podobne ako iné monumentálne stavby v Andách.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,79
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.