ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Slovenská veda môže prísť o stovky miliónov eur

1.11.2011 12:07:56 | * q
Slovenská akadémia vied | Počet zobrazení: 1805x

Predseda SAV prof. Jaromír Pastorek sa obáva, že ak ministerstvo školstva urýchlene nevypíše výzvy v operačnom programe Veda a výskum na budovanie vedeckých parkov a výskumných centier, Slovensko môže prísť o 395 miliónov eur z eurofondov.

 

Slovensko má k dispozícii na rozvoj vedy financie z Kohézneho fondu. V operačnom programe veda a výskum na obdobie rokov 2007 až 2013 bolo vyčlenených 1,2 mld. eur. „Napriek tomu je stav našej vedy priam havarijný a v makroekonomických ukazovateľoch, bohužiaľ, sme celosvetovo na veľmi nízkych priečkach,“ tvrdí Pastorek.
Zo spomenutých prostriedkov sa doteraz kontrahovalo približne 920 mil. EUR, čo predstavuje približne 76 %. Reálne sa však vyplatilo 140 miliónov eur. Za zmienku stojí, že Slovensko je v rámci Európskej únie v podiele výdavkov na vedu k HDP predposledné, za nami je už len Malta.
Podľa prof. Jaromíra Pastorka, na Slovensku na rozdiel od väčšiny štátov EÚ sa pri čerpaní eurofondov pre vedu zvolila cesta malých, administratívne veľmi náročných projektov. Dnes je už najvyšší čas na realizáciu zásadnejších projektov, ktoré by mohli významne pomôcť slovenskej vede aspoň čiastočne prekonať dlhodobú podvýživu a prispieť k rozvoju vedomostnej slovenskej ekonomiky“.
SAV sa usiluje zrealizovať viacero projektov v hodnote 150 miliónov eur. Ide o projekty strategického charakteru. Projekty sú zamerané na oblasť biomedicíny; ide napríklad o diagnostiku v zdravotníctve, ktorá môže zachrániť životy a ušetriť milióny eur v systéme, ktorý ich dnes stráca vďaka príliš širokej diagnostike. Ďalej o nové materiály a technológie, nanotechnológie - napr. vývoj penového hliníka, ktorý je svetovým trendom v priemysle a predáva sa za desaťnásobky ceny bežného hliníka. Nanotechnológie sa môžu uplatniť v elektrotechnike, energetike a zbrojárskom priemysle. Všetky tieto projekty zahŕňajú výstavbu nových laboratórií a vedeckej infraštruktúry.
V operačnom programe zostalo nevyčerpaných 395 mil. eur (ak berieme do úvahy aj súčasnú výzvu pre regióny). Slovenská veda má prvý krát od roku 1989 šancu reálne sa posunúť ďalej a nezmiznúť zo svetovej vedeckej mapy. SAV spolu s univerzitami sa uchádza o realizáciu vedeckých parkov a výskumných centier. Hrozí však, že vďaka vláde sa to nemusí podariť.
„Ministerstvo školstva zatiaľ nevypísalo výzvy na tieto projekty, hoci o nich so SAV dlhodobo rokuje a bol daný prísľub, že tieto projekty vypíše,“ povedal ďalej prof. J. Pastorek. „Samotná vláda vo svojom programovom vyhlásení tvrdila, že podporí špičkový výskum. Podpora špičkového výskumu však znamená práve urobiť tieto projekty," vysvetľuje a dodáva, „sme okamžite pripravení realizovať väčšie projekty, ktoré by mali naozaj významný prínos nielen pre slovenskú ekonomiku, ale aj pre kvalitu života na Slovensku. SAV je vďaka svojim kapacitám a vybavenosti pripravená na realizovanie projektov, ktoré budú po obsahovej stránke nespochybniteľné“.

SAV má špičkových vedcov, akreditované vedecké tímy s veľmi dobrou medzinárodnou reputáciou. Na výsledkoch slovenskej vedy sa vo výstupoch podieľa viac ako jednou tretinou.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,70
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.