Lesy zmenami zaostávajú za klímou

3.11.2011 22:27:07 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1447x

Viac ako polovica lesov na východe USA sa podľa rozsiahleho výskumu na Duke University neprispôsobuje klimatickým zmenám tak rýchlo a plynulo, ako sa predpokladalo.

 

„Mnohé modely predpovedali, že stromy sa budú presúvať do vyšších nadmorských výšok a zemepisných šírok reagujúc tak na zvýšené teploty, vo veľkom rozsahu však neexistuje dôkaz takéhoto procesu,“ povedal James S. Clark z Duke University.

U takmer 59 % druhov, ktoré skúmal Clark so svojimi kolegami, dochádza k zmenšovaniu územia výskytu aj z juhu aj zo severu. Menej druhov, asi 21 %, sa presúva podľa predpovedných modelov smerom na sever. Asi 16 % druhov sa presúva na juh a 4 % expandujú v oboch smeroch.

Vedci analyzovali údaje o 92 druhoch vo viac ako 43 000 zalesnených územiach 31 štátov USA. Nezistili žiaden dôkaz o väčšom rozširovaní druhov v oblastiach s najväčšími zmenami klímy, ani že by forma odozvy závisela od veľkosti semien. „Teplé územia sa na niektorých miestach posunuli na sever aj o 100 km, náš výskum ale nepotvrdil, že by túto zmenu zmenou územia výskytu nasledovali aj stromy,“ povedal Clark.

Koncept migrácie riadenej klímou je založený na predpoklade, že so zvyšujúcimi sa teplotami začínajú južné časti územia výskytu druhu stromov erodovať a semená v pôde potom nevyklíčia. V tom istom čase sa môže druh rozširovať smerom na sever, pretože zmena klímy tam preňho vytvára priaznivejšie podmienky.

Clark a jeho kolegovia chceli tento predpoklad overiť v skutočnosti a analyzovali záznamy Americkej správy lesov z niekoľkých desaťročí. Porovnali relatívne rozloženie sadeníc, mladých a dospelých stromov 92 najbežnejších druhov a hľadali súvis medzi vlastnosťami semien, zmenami klímy a množstvom zrážok.

„Správanie sa stromov má podľa dostupných údajov bližšie k zmenšovaniu územia výskytu ako k presunu na sever, hoci u niektorých druhov dochádza k posunu do vyšších nadmorských výšok,“ povedal Clark.

Fakt, že v severných častiach území výskytu sa viac vyskytovali dospelé stromy než mladé rastliny, znamená, že „neexistuje dôkaz migrácie riadenej zmenami klímy a upozorňuje na riziko, ktoré so sebou klimatické zmeny prinášajú,“ povedal Clark.

originál článku