Izolovanie od matky novorodencov stresuje

3.11.2011 22:46:10 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1325x

Tehotná žena, pôrod. Novorodenec je zababušený vo vedľajšej kolíske alebo ho zdravotné sestry odnesú do nemocničných jasieľ, aby si matka mohla oddýchnuť. Napriek tomu, že sa to takto bežne robí, nový výskum ukazuje, že oddelenie bábätka od matky je pre dieťa veľmi stresujúce.

 

Zvlášť v západných krajinách sa matky bežne izolujú od novorodencov. Separácia je tiež bežná pre bábätká s bolesťami alebo predčasne porodenými, ktoré sa dávajú do inkubátorov. Americká akadémia pediatrov navyše radí matkám, aby nespali s novorodencami kvôli syndrómu náhlej smrti dojčaťa.

Ľudia sú jediné cicavce, ktoré praktizujú takéto oddelenie matky od novorodenca. Doteraz bol však psychický dopad na dieťa neznámy. Vedci merali pulz dvojdňových bábätiek počas jednej hodiny, keď spali – v priamom kontakte s matkou alebo samé na detskej postieľke vedľa mamy. Novorodenecká autonómna aktivita bola o 176% vyššia a hodnota pre pokojný spánok o 86% nižšia pri oddelení v porovnaní s priamym kontaktom.

Doktor John Krystal, jeden z autorov článku hovorí: „Táto štúdia zdôrazňuje nesmierny dopad separácie matky na život novorodenca. Vedeli sme, že to bol stresujúci moment. Podľa najnovšieho výskumu je to však pre novorodenca hlavný fyziologický stresor.“

Táto štúdia zdôrazňuje aj zaujímavý paradox. Pri pokusoch so zvieratami je oddelenie novorodencov od matky bežným spôsobom, ako vyvolať stres. Následne sa skúma vplyv stresu na vývoj mozgu. Rovnako je však bežné, že sú izolované bábätká. Zvlášť keď potrebujú špeciálnu medicínsku starostlivosť (napr. v inkubátore). „Tento rozpor môže odstrániť priamy kontakt s matkou. Výsledky našej práce sú prvým krokom k pochopeniu, prečo sa bábätkám vodí lepšie, keď sú v najbližšom kontakte s matkou, v porovnaní s inkubátorom,“ vysvetľuje autor štúdie Dr. Barak Morgan.

Aby sme lepšie pochopili reakciu novorodenca na izoláciu a to, či má nejaké trvalé následky alebo dlhodobé efekty na rozvoj nervovej sústavy je potrebné vykonať viac výskumov.

Priamy kontakt s matkou má však známe výhody a určite väčšina bude súhlasiť, že zbytočné stresovanie novorodenca je neprípustné. A tak s pribúdajúcimi dôkazmi budú musieť lekári vyriešiť problém, ako pripojiť priamy kontakt matky s bábätkom ku všetkým bežným medicínskym procedúram

originál článku