Fisker Karma prešiel v rukách TÜV 83 km na elektrinu

10.11.2011 11:05:20 | * q
automoto | Počet zobrazení: 1188x

TÜV potvrdilo výrobcom deklarovaný dojazd Fiskeru Karma v elektrickom režime. Testy vraj najvernejšie napodobnili každodennú realitu.

 

Vo svete automobilov býva takmer pravidlom, že hodnoty spotreby či dojazdu udávané výrobcami bývajú príliš optimistické. Výrobcovia vychádzajú z normovaných meraní, ktoré majú často k reálnej prevádzke ďaleko. Normované merania sa tak dajú považovať v prevažnej miere za prostriedok porovnávania medzi konkurentmi, nie však za dokonalý obraz bežnej reality.

Presne opačný prípad nastal podľa firmy Fisker Automotive pri testovaní ich elektrického sedanu Karma nezávislým skúšobným ústavom Technischer Überwachungsverein (TÜV). Fisker prezentuje Karmu ako elektromobil s predlžovačom dojazdu. Na elektrinu by mal prejsť 80 kilometrov.

Na túto vzdialenosť by mali vydržať plne nebité batérie. Potom sa dostáva k slovu spaľovací motor (2.0 Turbo) v prednej časti, ktorý je napojený na generátor. Ten potom zabezpečuje energiu pre elektromotory v zadnej časti pre ďalšiu jazdu a zároveň dobíja batérie. Takto by mala Karma prejsť ďalších 400 kilometrov.

Pri nezávislých testoch TÜV prešiel Fisker Karma bez zapnutia spaľovacieho motora 83 kilometrov. Podľa tlačovej správy výrobcu testy TÜV boli zatiaľ najvernejším obrazom reálnej mestskej premávky. Bohužiaľ o detailoch testovania Fisker mlčí, čo výrazne znižuje výpovednú hodnotu hrdých vyhlásení.