ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

V Keni našli najstarší sofistikovaný kamenný nástroj

14.11.2011 10:31:33 | * q
bbc.co.uk | Počet zobrazení: 1558x

Archeológovia objavili neďaleko jazera Turkana v severozápadnej Keni najstaršie známe sofistikované kamenné nástroje. Pästné kliny v tvare slzy sa datujú do obdobia spred 1,76 milióna rokov a boli využívané na rôzne činnosti od rúbania dreva až po sekania mäsa. Boli také užitočné, že ich vedci začali nazývať "švajčiarskymi nožmi" doby kamennej.

 

Výskumníci pre časopis Nature uviedli, že spomínaný nástroj pravdepodobne vytvoril predchodca dnešného človeka Homo erectus, teda človek vzpriamený. Žil v oblastiach Afriky a Ázie a vymizol asi pred 70-tisíc rokmi. Kamenné nástroje pochádzajúce z kenského archeologického náleziska Kokiselei patria do tzv. acheuléenskej kultúry. Sú omnoho väčšie a ťažšie ako okruhliakové nástroje oldowanskej kultúry, ktoré používal primitívnejší druh človeka Homo habilis, teda človek zručný. Acheuléenske pästné kliny majú tiež zreteľne hladko opracované hrany. Ich výroba si ešte pred začiatkom práce vyžadovala skoršie premyslenie tvaru budúceho pästného klinu a výber čo najvhodnejšieho kameňa.

Nástroje z oldowanskej kultúry sú opracované skôr neplánovite, uviedol vedúci výskumník Christopher Lepre pracujúci pre Rutgers University a Lamont-Doherty Earth Observatory na Columbia University. Nálezy pochádzajúce z acheuléenskej kultúry však ako nástroje "rozozná aj laik", povedal Lepre pre britskú vysielaciu spoločnosť BBC. Tie, ktoré archeológovia vykopali v Kokiselei, sa nachádzali v usadeninách na brehu jazera, podľa ktorých určili ich vek. V najnovšej štúdii sa uvádza, že tieto nástroje používali asi o 350-tisíc rokov skôr, ako doteraz najstaršie známe nálezy z acheuléenskej kultúry. Znamená to, že túto kultúru Homo erectus pravdepodobne vyvinul a neprebral od človeka zručného.

Profesor archeológie John Gowlett z Liverpool University, ktorý sa nezúčastnil na výskume, uviedol, že Lepreho tím odviedol dobrú prácu pri určovaní veku nájdených nástrojov, ktorý "bol pravdepodobne oveľa vyšší, ako sme očakávali". Pästný klin z acheuléenskej kultúry opísal ako všestranný, viacúčelový nástroj. "Mohli ste ho použiť v mäsiarstve, mohli ste ním opracovávať drevo a pravdepodobne napríklad aj kožu," povedal Gowlett. "Niekedy majiteľom na nich veľmi záležalo – môžete totiž nájsť také, ktoré odniesli aj do vzdialenosti 100 kilometrov od miesta ich vytvorenia," dodal.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,78
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.