Nehlučné výskumné plavidlo z Ruska

15.11.2011 00:22:35 | Q
Pravda.Ru | Počet zobrazení: 1283x

Ruskí vedci z KB Vympel pri Nižnom Novgorode vyvinuli projekt jedinečného výskumného plavidla. Má sa stať plávajúcou základňou pre výskum morských rýb. Vedci sú presvedčení, že ich výtvor pomôže povzniesť rybársky priemysel. Podľa nich zmení plavidlo situáciu v Rusku, kde dopyt po morských produktoch niekoľkonásobne prevyšuje ponuku.

 

Vedci mali zostrojiť plavidlo, ktoré by bolo veľmi rýchle a pritom nehlučné. Miera hluku je pri výskume rýb veľmi dôležitá, pretože hluk znemožňuje výskum rýb v ich prirodzených podmienkach. Zároveň malo byť dostatočne veľké. Pre tento účel inžinieri navrhli špeciálne plaváky a plášť absorbujúci vibrácie.

Plávajúce laboratórium je schopné poskytnúť zázemie pre hlbokooceánsky výskum v ktorejkoľvek časti sveta. Na palube je niekoľko samostatných výskumných staníc, podmorské časti dokážu preskúmať oceán až do hĺbky 6000 km.

Vývoj plavidla dotovalo Ruské ministerstvo priemyslu a obchodu, objednávateľom bolo Rosrybolovstvo, ruská federálna agentúra pre rybolov. Malý model plavidla teraz prechádza v špeciálnom bazéne testami, ktoré simulujú vodné prúdy, vietor a búrky. Plavidlo by malo odolať aj tým najextrémnejším výkyvom počasia.

V Rusku plánujú zostrojiť len dve takéto plavidlá. Budú operovať v Tichom a Atlantickom oceáne.

originál článku