ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Fúzy míľnikom vo vývoji cicavcov

16.11.2011 10:33:42 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1190x

Vedci zo Sheffieldskej univerzity na základe porovnania potkanov a myší s ich vzdialeným príbuzným zo skupiny vačkovcov vyhlásili, že pohyblivé fúzy sú dôležitým krokom k vývoju cicavcov, ktoré sa oddelili od plazov.

 

Pomocou vysokorýchlostného digitálneho videozáznamu a automatického sledovania odhalili vedci vedení prof. Tony Prescottom spôsob, akým pohybujú myši a potkany fúzmi v rôznym smerom aby preskúmali okolie. Tento pohyb im umožňuje presne určiť pozíciu, tvar a povrch objektov a použiť túto informáciu na vytvorenie mapy okolia.

Ak bežia v zástupe, pohybujú myši a potkany fúzmi rovnomerne na oboch stranách. Pri otočení ale zamerajú svoje skúmanie v smere otáčania a pri dotyku s objektom sa fúzy na druhej strane začnú viac zaujímať o okolie. Tieto aktívne stratégie pomáhajú zvieratám lepšie spoznať svet okolo nich cez dotyk.

Vedci vo svojom poslednom výskume ukázali, že podobne pohybujú svojimi fúzmi aj malé juhoamerické vačkovce - krátkochvosté vačice. Tie majú množstvo podobností s prvým cicavcom, ktorý žil pred 125 miliónmi rokov, čo je približne rovnaké obdobie, ako čas, keď sa oddelili vačkovce od plazov.

Dôkaz naznačuje, že prvé cicavce mohli používať fúzy rovnako ako dnešné myši či potkany a že objavenie pohyblivých fúzov bolo rozhodujúce pre oddelenie cicavcov od plazov.

Prvé cicavce žili na stromoch a pohybovali sa v noci. Aby sa mohli dobre pohybovať, potrebovali efektívne spájať informácie z viacerých vnemov - zrak, sluch, čuch a dotyk. Ochlpenie v tvárovej časti lebky poskytlo cicavcom nové taktílne vnemy, ktoré plazy nemali a ktoré im mohli pomôcť pri pohybovaní sa v tme.

Okrem pokračujúceho výskumu podobností a odlišností medzi hlodavcami a vačkovcami vedci tiež využívajú nové poznatky na vývoj robotov podobných zvieratám, ktoré využívajú umelé fúzy na orientáciu bez videnia. Tieto roboty môžu mať využitie pri záchranných operáciách v prostredí, kde je videniu bráni dym alebo prach.

Prof. Tony Prescott povedal: „Náš posledný výskum ukázal, že okrem teplokrvnosti, rodeniu živých mláďat a predĺženia mozgu bolo dôležitým krokom na ceste k dnešným cicavcom aj objavenie fúzov. Hoci ľudia už nemajú pohyblivé fúzy, tie boli kľúčovou charakteristikou prvých predkov cicavcov.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,65
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.