Najľahší materiál na svete

19.11.2011 20:16:42 | Q
HRL, Science Daily | Počet zobrazení: 3052x

Vedci z Kalifornskej univerzity a Kalifornského technologického inštitútu objavili najľahší materiál na svete s hustotou 0,9 mg/cm3.

 

Nový materiál mení limity v oblasti ľahkých materiálov vďaka unikátnej architektúre buniek vo forme „mikromriežky“. Vedci vďaka nej dokázali vytvoriť materiál, ktorý sa skladá z 99,99 % vzduchu. „Možné je to vďaka mriežke dutých rúrok tisíckrát tenších než ľudský vlas,“ povedal Tobias Schädler z laboratórií HRL, ktorý viedol výskum.

„Materiál je v skutočnosti pevnejší na úrovni nanometrov,“ povedal jeden z členov výskumného tímu Lorenzo Valdevit. „Spolu s možnosťou úpravy architektúry na mikroskopickej úrovni tak získavame jedinečný bunkový materiál.“

Nový materiál by mohol nájsť uplatnenie v elektródach batérií alebo pri absorpcii energie zo zvuku alebo vibrácií. Vedci sa podľa vlastných slov inšpirovali modernými stavbami, napríklad Eiffelovou vežou alebo mostom Golden Gate, ktoré sú pri svojej majestátnosti relatívne ľahké. Architektúru týchto stavieb sa snažia preniesť do sveta na úrovni mikrometrov.

originál článku