Plod lieči srdce matky

21.11.2011 18:59:47 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1771x

Plody myší sa vzdávajú kmeňových buniek, aby vyliečili srdce svojej matky. Objav môže vysvetliť, prečo sa polovica žien, ktoré majú slabé srdce počas či krátko po tehotenstve spontánne vyzdravie.

 

Americkí vedci spárili samičky myší so samcami geneticky zmenenými tak, aby vo všetkých telových bunkách produkovali zelenú fluorescentnú bielkovinu. Polovica z plodov tiež produkovala bielkovinu, čo umožnilo sledovať tkanivo plodu v tele matky.

Tím Hiny Chaudhryovej spôsobil gravidným myšiam srdcový infarkt a o dva týždne ich zabil, aby mohol skúmať ich srdce. Vedci objavili fluorescentné bunky v poškodenom srdcovom tkanive matky, kde sa zapojili do obnovy tkanív zmenou na nové srdcové bunky.

Podľa Chaudhryovej ide o evolučný mechanizmus: plod ponúkne svoje vlastné prežitie ako obeť za ochranu srdca matky. Pretože bunky je ľahké získať z placenty a tie nevyvolávajú nepriaznivé reakcie imunity, môžu byť novým a potenciálne neohraničeným zdrojom kmeňových buniek pre obnovu poškodeného srdca.

Výskum vedcom ukázal možné využitie kmeňových buniek z placenty, ktorými sa odborníci doteraz veľmi nezaoberali. V predchádzajúcich výskumoch vedci objavili kmeňové bunky plodu v chorom mozgu, pečeni, obličkách a pľúcach matky. Plod tiež produkuje bunky, ktoré chránia matku pred rakovinou prsníka.

originál článku