ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Našli najrýchlejšie rotujúcu hviezdu

5.12.2011 21:09:56 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2011x

Systém Very Large Telescope Európskeho južného observatória našiel doteraz najrýchlejšie rotujúcu hviezdu. Leží v susednej galaxii, Veľkom Magellanovom mraku, asi 160 000 svetelných rokov. Astronómovia si myslia, že mohla mať tvrdú minulosť a pochádza zo systému dvoch hviezd, z ktorej ju vymrštil jej explodujúci spoločník.

 

Medzinárodný tím vedcov využíva systém teleskopov známy ako Very Large Telescope (VLT) v Chile na hľadanie najťažších a najjasnejších hviezd v hmlovine Tarantula v susednej galaxii. Medzi mnohými žiarivými hviezdami si vedci všimli hviezdu označenú ako VFTS 102, ktorá rotuje rýchlosťou viac ako dva milióny kilometrov za hodinu - je to viac ako tristokrát rýchlejšie než Slnko a veľmi blízko k stavu, kedy sa roztrhla v dôsledku odstredivých síl.

Astronómovia tiež zistili, že hviezda, ktorej hmotnosť je približne 25-násobkom hmotnosti Slnka a je od neho asi stotisíckrát žiarivejšia, sa pohybuje priestorom výrazne odlišnou rýchlosťou než susedné hviezdy.

Rozdiel v rýchlosti podľa vedcov naznačuje odlišný pôvod hviezdy. Spoločníkom VFTS 102 by mohla byť explodovaná supernova. Túto myšlienku podporujú aj zvyšky supernovy a pulzar v blízkosti hviezdy.

Vedci prišli s možnou verziou príbehu nezvyčajnej hviezdy. Tá mohla byť pôvodne súčasťou systému dvoch hviezd. Ak sú dve hviezdy príliš blízko seba, plyn unikajúci z jednej môže spôsobiť zrýchľovanie druhej. To by vysvetľovalo rýchlu rotáciu. Po krátkej dobe, asi desať miliónov rokov, mohol spoločník explodovať ako supernova, čo by vysvetľovalo charakteristický plynový mrak v blízkosti hviezdy. Explózia tiež mohla viesť k vypudeniu hviezdy zo systému, čo môže byť odpoveďou na rozdielnu rýchlosť pohybu. A po zániku druhej hviezdy mohol vzniknúť pulzar, čo by vysvetľovalo aj poslednú charakteristiku pozorovaného stavu.

Hoci astronómovia zatiaľ môžu len tušiť, či sa to naozaj takto stalo, Philip Dufton, ktorý viedol výskum, hovorí: „Je to presvedčivý príbeh, pretože vysvetľuje každú nezvyčajnú vlastnosť, ktorú sme pozorovali. Hviezda nám s určitosťou ukazuje znaky krátkeho ale veľmi dramatického života najťažších hviezd.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,95
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.