Svetové emisie uhlíka dosiahli rekordných 10 miliárd ton

6.12.2011 23:06:15 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1401x

Svetové emisie oxidu uhličitého zo spaľovania fosílnych palív narástli za posledných 20 rokov o 49%.

 

V časopise Nature Climate Change zverejnili, že podľa najnovšej analýzy sa hladina emisií zvýšila o 5,9% v roku 2010 a o 49% od 1990, čo je rok, na ktorý sa odkazuje Kjótsky protokol.

Emisie z fosílnych palív rástli každý rok od 2000 do 2010 priemerne o 3,1%. To je trojnásobný rast oproti deväťdesiatym rokom a predpokladá sa, že za rok 2011 narastú emisie o ďalších 3,1%.

Celkové emisie, ktoré zahŕňajú okrem spaľovania fosílnych palív aj produkciu cementu, odlesňovanie a iné, dosiahli v roku 2010 prvýkrát hladinu 10 miliárd ton uhlíka (Emisie v miliardách ton CO2 sú 3,67 násobkom tejto hodnoty.) Polovica emisií ostáva v atmosfére, kde koncentrácia CO2 dosiahla už 389,6 častíc na milión. Zvyšné emisie ostali v oceánoch alebo priehradách (v približne rovnakom množstve).

Minulý rok bol odrazom zo svetovej finančnej krízy v rokoch 2008 a 2009, keď sa emisie dočasne znížili. Veľký rast bol spôsobený rozvojovými aj naštartovanými ekonomikami. Bohaté krajiny pokračovali v prisudzovaní časti svojich emisií rozvojovým ekonomikám v rámci medzinárodného obchodu.

K celkovému rastu emisií v roku 2010 prispela najviac Čína, Spojené štáty americké, India, Ruská federácia a Európska únia. Emisie zo služieb a obchodu v rozvojových ekonomikách, ktoré však boli využité v západných krajinách, narástli v roku 2010 z 2,5% podielu bohatých krajín na 16%.

Vo Veľkej Británii sa emisie v roku 2010 zvýšili o 3,8%, ale boli 14% pod úrovňou z roku 1990. Avšak emisie z obchodu a služieb narástli z 5% v roku 1990 na 46%, čo viac ako vykompenzuje úspory v lokálnych emisiách.

„Svetové emisie CO2 od roku 2000 postupujú na projekcii, ktorú využíva Medzinárodný panel o klimatických zmenách (Intergovernmental Panel on Climate Change), k hornému koncu, čo znamená, že do roku 2100 sa určite oteplí o viac ako o 2°C,“ tvrdí spoluautorka výskumu profesorka Corinne Le Quéréová, riaditeľka Tyndall Centre pre výskum klimatických zmien a profesorka na University of East Anglia. „Vlády mnohých krajín prisľúbili, že udržia oteplenie pod 2°C, aby sme sa vyhli najnebezpečnejším vplyvom klimatických zmien, akými sú vodný stres, zvýšenie hladiny oceánov a zvýšenie počtu extrémnych klimatických javov.“

„Je nevyhnutné zasiahnuť, aby sme obrátili súčasný trend.“

Hlavný autor článku, Dr Glen Peters z Centra pre výskum medzinárodnej klímy a životného prostredia v Nórsku, hovorí: „Viacerí videli svetovú finančnú krízu ako možnosť odvrátiť svetovú ekonomiku od sústavného rastu hladiny emisií. Ďalšie zvýšenie v roku 2010 však ukazuje, že sme túto príležitosť nevyužili.“

Spoluautor Dr Pep Canadell výkonný riaditeľ Global Carbon Project dodáva: „Svetová finančná kríza pomohla rozvinutým krajinám dodržať emisie na úrovni určenej v Kjótskom protokole a Kodanskej dohode. Tento efekt bol však len krátkodobý a predchádzajúca výzva je stále aktuálna.“

originál článku