ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Drogové vojny sú nebezpečenstvom pre amerických nomádov

9.5.2007 12:37:34 | Q
National Geographic | Počet zobrazení: 935x

Bojovníci za ľudské práva varujú, že miestne spory a vojny o kokaínové plantáže dostávajú pôvodné kolumbijské kmene do nebezpečného a ničivého kontaktu s moderným svetom.

 

Kmeň Nukak Maku žije tisíce rokov nomádskym spôsobom života v tropických lesoch južnej Kulombie. Jeho členovia stále lovia zver fúkačkami, ryby lukom a zbierajú bobule. Amazonskú krajinu však postupne zaberá kolumbijská kokaínová vojna. Problémy kmeňa už priviedli jedného z jeho lídrov k samovražde.

Konflikty medzi vlastníkmi kokových polí, pravicovou polovojenskou armádou, ľavicovými partizánmi a kolumbijskými protidrogovými jednotkami dosiahli územia obývané domorodým kmeňom. Posledných 500 členov kmeňa sa dostalo pod krížovú paľbu.

Partizáni si myslia, že kmeň spolupracuje s armádou, armádne protidrogové jednotky zasa majú pocit, že spolupracuje s partizánmi. Znamená to vraždy, únosy, blokovanie potravín a liekov, teda postupné ničenie Nukakov.

Konflikt zašiel tak ďaleko, že na konci marca vyšlo 120 Nukakov polonahých z pralesa a zamierili do najbližšej civilizácie. Žiadali ochranu od vlády, sľub o konci bojov na ich území a peniaze na návrat domov.

Armádni predstavitelia sa však ohradili, že pre Nukakov spravili pridelením malého neúrodného územia v rezervácii už dosť a dali im len ľahkú stravu a rybárske nástroje na cestu domov. Partizáni Nukakom ale zablokovali cestu domov a úrady pracujú na štyroch alternatívnych cestách späť do džungle. Zatiaľ žijú Nukakovia v civilizácii na náklady vlády. Ak nedovolia všetky bojujúce skupiny, aby sa ku kmeňu dostala humanitárna pomoc, následky môžu byť katastrofálne.

Odborníci teraz ešte zosilnili kritiku amerického programu pomoci Plan Colombia. Ich pomoc vraj ešte viac rozdúchala oheň nepokojov. Američanom sa nepodarilo zastaviť pestovateľov koky, ich prítomnosť však pomáha šíreniu nepokojov.

Okrem drogových vojen však Nakukovia čelia aj iným hrozbám, ktoré prináša globalizácia regiónu

Kmeň Nukak Maku žije relatívne zriedkavým kočovným životom hlboko v amazonskom pralese. Aj preto je veľmi vzdialený od moderného sveta. Keď sa jeho členov pýtali, či sa obávajú budúcnosti, náčelník Mao-be, ktorý ako jediný vedel základy španielčiny, nerozumel, čo sa ho pýtajú. Veľmi dobre však vnímal spolu s ostatnými členmi kmeňa hrozby, ktoré prináša civilizácia, a viedlo to až k jeho samovražde - vypil jed.

Cítil zodpovednosť za návrat Nukakov a zabezpečenie ich pokojného života. A cítil, že zlyhal.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,01
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.