ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Pohyb cukrov v rastline je už úplne známy

10.12.2011 17:45:56 | Q
Carnegie Institution, Science Daily | Počet zobrazení: 1467x

S rastúcou populáciou stúpajú na celom svete aj ceny potravín. Preto je veľmi dôležité efektívne poľnohospodárstvo. Jeho zlepšeniu môže pomôcť aj nový výskum opisujúci pohyb cukrov v tele rastlín.

 

Rovnako, ako je pre ľudské telo dôležitý transport živín do všetkých orgánov, je pre zelené rastliny dôležitý transport cukrov. V ľudskom tele je to záležitosť obehovej sústavy. Rastliny ale nemajú orgán podobný srdcu, ktorý by riadil zdroje energie. Namiesto toho používajú rastliny molekulárnu pumpu.

Pred dvadsiatimi rokmi identifikoval Wolf Frommer z univerzity Carnegie Mellon jednu z kľúčových zložiek molekulárnej pumpy, ktorá napĺňa cukrom, sacharózou, žily rastlín, floém. Ako sa ale do tohto systému dostane sacharóza produkovaná v listoch pri fotosyntéze, vedci doteraz nevedeli. Chýbal kľúčový bod systému - bielkovina, ktoré prenáša sacharózu do vnútra stien listových buniek rastliny.

Vo svojom novom výskume Frommer a jeho kolegovia chýbajúcu časť molekulárnej pumpy objavili.

„Podobne ako inžinieri dokážeme teraz vylepšiť súčasti pumpy a tak zlepšiť presun cukrov do semien s cieľom zvýšiť efektivitu poľnohospodárstva,“ povedal Frommer. „Identifikácia prenášačov je hlavným krokom k vývoju stratégií, ktoré zabezpečia dostatok a udržateľné ceny potravín.“

Tieto prenášače navyše využívajú škodce na získanie prístupu k zásobám sacharózy v rastline. Identifikácia ich role v infekciách rastlín môže tiež pomôcť k novým spôsobom ochrany rastlín pred patogénni, čím sa opäť zvýši úrodnosť a bezpečnosť potravín.

Identifikácia funkcie chýbajúcej časti molekulárnej pumpy prenášajúcej cukry znamená, že v rastlinnej bunke plní tá istá bielkovina pravdepodobne podobnú úlohu. To by znamenalo prelom vo výskume obezity a cukrovky, pretože za niektoré kroky prenosu cukrov v našom organizme medzi črevom a krvou a za chod pečene zabezpečujúci hladinu glukózy v krvi môže doteraz neznáma transportná bielkovina.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,23
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.