ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Vedci možno videli Higgsov bozón

13.12.2011 22:20:38 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 4402x

Vedci z Veľkého hadrónového urýchľovača (LHC) v Ženeve zrejme pozorovali Higgsov bozón, jedinú dosiaľ nepozorovanú časticu predpovedanú štandardným modelom častíc.

 

Bozón by mal byť prostriedkom, vďaka ktorému získava všetko vo vesmíre hmotu.

Vedci tvrdia, že dva nezávislé experimenty odhadujú rovnakú hmotnosť bozónu, čo je veľmi sľubné zistenie. Doteraz ale nemajú dostatok údajov na potvrdenie objavu.

Nájdenie Higgsovho bozónu by bolo jedným z najväčších vedeckých pokrokov za posledných 60 rokov. Je dôležitý pre naše chápanie celého vesmíru, doteraz ho ale nikto v experimentoch nepozoroval. Je jediným chýbajúcim prvkom štandardného modelu, ktorý opisuje interakciu častíc a síl.

Hľadanie Higgsovho bozónu prebiehalo v dvoch nezávislých experimentoch - Atlas a CMS. Pretože štandardný model nepredpovedá presnú hmotnosť bozónu, museli vedci použiť urýchľovač častíc na systematické prehliadanie rozsiahlej množiny možností.

Vedci v utorok na seminári v Cerne uviedli, že v dátach z oboch experimentov objavili „hroty“ pri takmer rovnakej hmote - 124-125 gigaelektrónvoltov.

„V tejto chvíli prichádzajú do úvahy ešte mnohé možnosti a nič nemožno s istotou vylúčiť,“ hovorí opatrne Fabiola Gianottiová z experimentu Atlas. Guido Tonelli, hovorca za CMS, povedal: „Hladina 124 GeV je pre štandardný model najpravdepodobnejšia, z pohľadu štatistiky však ešte vôbec nemáme istotu.“

„Takéto znamenia môžu prichádzať často. Hoci máme zhodu v meraniach z dvoch experimentov, potrebujeme viac údajov,“ povedal generálny riaditeľ Cernu prof. Rolf-Dieter Heuer.

Žiaden z nameraných údajov nedosahuje úroveň istoty potrebnú na potvrdenie objavu. Ďalším problémom je, že tieto náznaky pochádzajú len z malého zlomku miliárd časticových kolízií v LHC.

Ak Higgsov bozón existuje, žije veľmi krátko a rýchlo sa rozpadá, alebo mení, na stabilnejšie častice. Existuje viacero spôsobov, ktorými sa to môže stať, čo poskytuje vedcom viacero alternatívnych ciest pátrania po bozóne.

Vedci sa zhodujú, že vo svojom pátraní sú zasa o krok ďalej, nemyslia si ale, že objav bozónu ľudstvo dostane pod stromček. Napriek tomu spôsobil fakt rovnakých výsledkov z oboch experimentov vo vedeckej komunite značný rozruch.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,38
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.