Vedci vyriešili záhadu šiesteho prsta u krtov

14.12.2011 16:24:06 | * q
bbc.co.uk. | Počet zobrazení: 3664x

Švajčiarski vedci z Universität Zürich zistili, že druhý palec u krtov nie je v skutočnosti prstom ale podľa všetkého predĺženou kosťou zápästia. Krtom tento nepravý prídavný prst pravdepodobne pomáha pri kopaní tunelov a pri pohybe v nich.

 

Väčšina suchozemských stavovcov okrem vtákov má päť prstov, medzi cicavcami sú výnimkami panda veľká a krty so šiestimi prstami. V oboch prípadoch ide o adaptáciu na ich spôsob života, pričom pandy používajú svoj druhý palec na lepšie uchytenie bambusu. Zatiaľ čo u pánd už experti dokázali, že ich druhý palec nie je v skutočnosti prstom, u krtov zatiaľ túto istotu nemali. Biológ Christian Mitgutsch sa preto s kolegami rozhodol preskúmať vývin predných končatín ôsmich druhov krtov a porovnať ich s piskorom, ktorý je ich blízky príbuzný.

Mitgutsch zistil, že gény, ktoré sa normálne zapnú hneď na začiatku vývinu prstov, zostali u krtov v tomto prípade vypnuté. Navyše bunky, z ktorých sa nepravý palec vytvára, sa začali deliť, až keď sa ostatných päť prstov už formovalo. Čo však odborníkov úplne presvedčilo o nepravosti druhého palca, bolo zistenie, že tento výrastok sa tvorí z tkaniva, z ktorého sa zvyčajne vyvinú kosti zápästia a nie prsty. Vedci predpokladajú, že za polydaktýliu u krtov sú zodpovedné hormóny. Samice krtov majú totiž vaječníkové aj semenníkové tkanivo a tým pádom aj vyššiu hladinu testosterónu, než iné druhy. U ľudí sa dokázalo, že polydaktýlia má súvislosť práve s vystavením plodu vysokým hodnotám testosterónu v maternici.