Bridgestone vyvinul pneumatiku odolnú voči defektu

14.12.2011 16:37:18 | * q
automoto | Počet zobrazení: 3248x

Japonský výrobca pneumatík predstavil koncept čiastočne otvoreného obutia s flexibilnou vnútornou štruktúrou.

 

Známy producent obutia Bridgestone predstavil nový koncept pneumatiky s názvom Airless, teda bez vzduchu. Od bežných pneumatík sa líši otvorenými bočnými stenami, ktoré vo vnútri pneumatiky nedržia vzduch. Flexibilitu pneumatiky so stlačeným plynom nahrádza hustá vnútorná konštrukcia obutia

Pneumatika je kompletne vyrobená z recyklovateľných materiálov a má dve hlavné výhody. V prvom rade odpadá problematika udržiavania ideálneho tlaku vzduchu v pneumatikách. Dôležitejšie však je, že defekt prestáva byť nebezpečenstvom, keďže poškodenie plášťa významne neovplyvní jeho vlastnosti a pri defekte tak nehrozí strata kontroly nad autom.

Problematika defektu pneumatiky sprevádza automobily (a nielen automobily) prakticky od počiatkov. S nápadom obutia bez uzavretého vzduchu už prišiel Michelin či firma Resilient Technologies', ich produkty sa však do výroby nedostali. Bridgestone plánuje svoj nový dizajn uplatniť v praxi a dostať ho do produkcie.

Kedy by sa tak mohlo stať zatiaľ nevedno. Pred reálnym nasadením do výroby ešte treba vyriešiť množstvo problémov, ktoré so sebou revolučný typ obutia prináša. Od rozdielnych vlastností pri dynamickej jazde či hmotnosti po odlišné nároky na pruženie a v konečnom dôsledku aj netradičný výzor.