Baktérie svietia, aby ich rýchlejšie zjedli

28.12.2011 15:54:37 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 1763x

Vo väčšine prípadov sa v prírode objavujú schopnosti živočíchov brániť sa pred zjedením. Chameleón napríklad mení svoje sfarbenie, aby si ho dravec nevšimol. Nezvyčajnejšie sú organizmy, ktoré dokážu opak a lákajú predátorov. Podľa vedcov to robia niektoré oceánske baktérie.

 

Margarita Zarubin a jej kolegovia z Hebrejskej univerzity zistili, že bioluminiscentné baktérie svietia, aby prilákali pozornosť iných organizmov. Do vody s krevetami a mikróbmi vložili obal vody s bežnými baktériami druhu Photobacterium leiognathi a druhý s rovnakými baktériami, ktoré boli geneticky upravené tak, že nedokázali svietiť. Zistili, že krevety a iné organizmy sa pohybovali okolo svietiaceho vaku.

Po niekoľkých hodinách voľného pohybu kreviet medzi baktériami zistili podľa ich svietiacich tiel že baktérie požrali. Analýzou výkalov vedci zistili, že baktérie prejdú tráviacim traktom organizmov neporušené. Pomocou organizmov sa tak baktérie presunuli na iné miesto.

Z tohto jednoduchého experimentu sa zdá byť jasné, že bioluminiscentné baktérie si svietením pomáhajú pri presúvaní sa v oceáne. Okrem toho získajú týmto spôsobom aj zdroj potravy, pretože sa živia ďalšími látkami v tráviacom trakte organizmu, ktorý ich zožral.

originál článku