ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Náš mozog slabne už po 45-ke

9.1.2012 20:56:26 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 853x

Nová štúdia britských medikov z University College uvádza, že funkcie nášho mozgu môžu začať ochabovať vo veku 45 rokov.

 

Vedci zistili u žien vo veku 45 - 49 rokov 3,6%-ný pokles mentálnych schopností. V desaťročnom období hodnotili pamäťové, slovné a porovnávacie schopnosti 7000 mužov a žien vo veku 45 až 70 rokov.

Predchádzajúci výskum uvádzal, že mozgové schopnosti začínajú výrazne klesať až po 60. roku života. Nové skúmanie ale túto hranicu posúva až do stredného veku. Je to podľa vedcov dôležité, lebo napríklad liečba demencie je najúčinnejšia v dobe, keď sa u človeka začínajú objavovať prvé mentálne problémy.

Vedci u ľudí, ktorí boli v rokoch 1997 až 2007 vo verejnej službe testovali pamäť, slovnú zásobu a schopnosť porovnávať na základe sluchu a zraku. Zohľadnili tiež rozdiely vo vzdelaní.

Výsledky testov ukázali, že kognitívne schopnosti klesali vo všetkých kategóriách okrem slovnej zásoby a že k rýchlejšiemu poklesu dochádzalo u starších ľudí. Podľa prof. Archana Singh-Manouxovej, ktorá viedla vedecký tím, výskum ukázal, že demencia vplýva na život človeka v dvoch až troch desaťročiach. „Musíme hľadať každého, kto má pocit z poklesu mentálnych schopností a spôsob, ako pokles zastaviť,“ povedala. „Je dôležité skoro identifikovať rizikové faktory demencie. Ak choroba začala vo veku 50 rokov a my až v 60. roku hľadáme riziká, ako môžeme oddeliť príčinu a následok?“

Anne Corbettová z Alzheimerovej spoločnosti, pripomína, že výskum nechal niektoré otázky otvorené. „Nedozvedeli sme sa, či sa u niektorých zo skúmaných ľudí objavila demencia. Potrebujeme ďalší výskum na pochopenie, ako nám môžu merateľné zmeny v mozgu pomôcť pri diagnostike choroby,“ povedala.

Vedci upozorňujú, že ľudia by nemali čakať do chvíle, kedy fyzický aj mentálny úpadok pocítia. Mali by preventívne robiť kroky, aby tento stav čo najviac oddialili.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,18
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.