Grafén ukázal svoje magnetické možnosti

10.1.2012 17:10:14 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1767x

Dokáže sa organický materiál správať ako magnet na chladničke? Vedci z Manchesterskej univerzity ukázali, že sa to dá.

 

Vo svojej správe publikovanej v časopise Nature Physics uviedli, že využili grafén, najtenší a najpevnejší materiál na svete, ako magnet.

Grafén je plát atómov uhlíka usporiadaných do štruktúry pletiva. Vo svojom prirodzenom stave neprejavuje žiadne známky bežného magnetizmu, ktoré sú typické napríklad pre železo alebo nikel. Jeho vlastnosti priniesli vedcom z Manchestru minuloročnú Nobelovu cenu za fyziku.

V poslednom výskume, ktorý viedli Irina Grigorievová a prof. Andre Geim, sa vedci zamerali na dokázanie možnej kľúčovej vlastnosti grafénu v oblasti elektroniky. Na nemagnetický grafén pridali iné nemagnetické atómy, napríklad fluóru, alebo niektoré atómy uhlíka z pletiva odobrali. Prázdne miesta a pridané atómy sa ukázali byť rovnako magnetické ako atómy železa.

„Je to ako keď vám mínus krát mínus dá plus,“ povedala Grigorievová.

Vedci zistili, že aby sa grafén správal ako magnetický, musia byť jeho chyby ďaleko od seba a ich koncentrácia musí byť nízka. Ak sa v graféne objavilo veľa chýb, svoj magnetizmus navzájom rušili.

Geim povedal: „Pozorovaný magnetizmus je malý a ani najviac zmagnetizované kusy grafénu by na vašej chladničke nedržali. Napriekt tomu je potrebné uistiť sa o možnostiach grafénu. V oblasti magnetizmu v nemagnetických materiáloch sa v minulosti urobilo veľa chýb.“

„Najpravdepodobnejšie využitie novoobjaveného správania je v oblasti spintroniky. Tieto zariadenia stále viac prenikajú na trh, možno ich nájsť v pevných diskoch počítačov. Fungujú vďaka spájaniu magnetizmu a elektrického prúdu,“ povedal Geim.

originál článku