Každá hviezda vraj má planétu

11.1.2012 21:33:34 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1336x

Podľa štúdie prezentovanej na 219. stretnutí Americkej astronomickej spoločnosti, má každá hviezda aspoň jednu planétu. Znamenalo by to, že len v našej galaxii je asi 10 miliárd planét veľkosťou podobných Zemi.

 

Medzinárodný tím vedcov objavil pomocou tzv. metódy gravitačných mikrošošoviek množstvo exoplanét, ktoré implikujú miliardy ďalších. Ide o metódu, ktorá využíva gravitáciu vzdialenej hviezdy na zosilnenie svetla z ešte vzdialenejších hviezd, ktoré majú planéty.

Vedci použili množstvo relatívne malých teleskopov na vytvorenie siete Microlensing Network for the Detection of Small Terrestrial Exoplanets (skr. Mindstep), ktorej cieľom bolo sledovať nezvyčajné udalosti prechodu jednej hviezdy pred druhou pri pohľade zo Zeme.

Tím výskumníkov zaznamenal 40 takýchto udalostí a v troch prípadoch zachytil vplyv planét obiehajúcich okolo vzdialenejšej hviezdy. Hoci bol počet udalostí malý, vedci dokázali vypočítať, koľko takých exoplanét musí existovať.

Väčšina noviniek o exoplanétach prichádzala v posledných rokoch z Keplerovho teleskopu, ktorý hľadá planéty sledovaním slabého stlmenia svetla ich hviezd pri prechode pred nimi. Táto metóda je lepšia na nájdenie veľkých planét blízko pri hviezde. Metóda gravitažných mikrošošoviek síce nezachytí udalosti často, je ale lepšia na nájdenie planét všetkých veľkostí a vzdialeností od hviezdy. Môže zachytiť planétu veľkosti Merkúra v približne rovnakej vzdialenosti od hviezdy, alebo planétu vo vzdialenosti Saturna.

Výskum vznikol ako spolupráca 20 medzinárodných inštitúcií a univerzít. „Len za posledných 15 rokov sme objavili prvých 700 planét mimo Slnečnej sústavy a môžeme očakávať že ich sú len v Mliečnej dráhe stovky miliárd,“ povedal Martin Dominik z Univerzity sv. Ondreja vo Veľkej Británii.

originál článku