Najmenším stavovcom na svete je žaba. Je menšia ako minca

18.1.2012 09:18:05 | * q
bbc.co.uk. | Počet zobrazení: 880x

Americkí vedci z Louisiana State University objavili v pralesoch na východe štátu Papua-Nová Guinea miniatúrnu žabu, ktorá sa s priemernou dĺžkou 7,7 milimetra stala najmenším známym stavovcom na svete.

 

Doteraz tento titul patril kaprovitej rybke druhu Paedocypris progenetica žijúcej v Indonézii, ktorá dorastá do dĺžky 7,9 až 10,3 milimetra.

Novoobjavená žaba dostala vedecké pomenovanie Paedophryne amauensis, pričom odborníci na čele s Chrisom Austinom spolu s ňou opísali aj blízko príbuzný druh Paedophryne swiftorum, ktorý je len o niečo väčší. Oba druhy žijú v opadanom lístí a ich objavenie bolo preto veľmi náročné. Okrem toho ich volania pripomínajú zvuky podobné tým, ktoré vydáva hmyz.

"Pralesy na Novej Guiney sú v noci neuveriteľne hlučné a my sme sa v nich snažili nahrať volania týchto žiab. Potom sme sa zamerali na miesta, odkiaľ tieto volania prichádzali a začali prehľadávať popadané lístie. Bola noc a tieto žabky sú také malé, že sa nám ich nedarilo chytiť. Tak sme sa nakoniec rozhodli nabrať plnú hrsť lístia, to sme hodili do plastového vrecka a až potom sa nám ich podarilo zazrieť," uviedol Austin.

Rod Paedophryne v súčasnosti zahŕňa šesť druhov, pričom prvé dva z nich vedci opísali až v roku 2010. Ide o miniatúrne žaby, ktoré sa vyskytujú v nížinných pralesoch na východe Novej Guiney. "Obývajú relatívne hrubú vrstvu opadaného lístia, pričom sa živia drobným hmyzom. Pravdepodobne sú však zároveň korisťou pre väčší hmyz a iné bezstavovce ako napríklad škorpióny," dodal Austin.