ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Ovocné mušky sa orientujú podľa oblohy

18.1.2012 21:29:01 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 987x

Hmyz, ktorý má zložené oči, dokáže zachovať nezmenený kurz aj tisíce kilometrov. Vedci ukázali, že ovocné mušky zachovávajú smer na základe polarizácie prirodzeného svetla oblohy, čo podporuje presvedčenie, že podobnú schopnosť majú mnohé druhy hmyzu.

 

„Ak chcete vidieť, čo vidí hmyz, choďte na pole, ľahnite si a pozerajte na oblohu,“ povedal prof. Michael Dickinson z Washingtonskej univerzity. „Hmyz zažíva tento pohľad neustále.“ Dickson je jeden z autorov článku v časopis Current Biology, v ktorom vedci popisujú schopnosti hmyzu zachovať konštantný smer letu.

Vedci skúmali správanie octomilky (Drosophila melanogaster), bežne nazývanej ovocná muška, v podmienkach vonkajšieho osvetlenia a špeciálne navrhnutej „aréne“ na vrchole budovy, ktorá bola vyššia než okolité stromy a iné orientačné body.

Pomocou lepidla pripevnili hmyz na kovovú spinku, ktorá pôsobením magnetického poľa prirodzene sa pohybovať a otáčať, pričom sa ale nepohli z miesta. Pomocou digitálnych kamier sledovali smer letu.

Počas hodiny pred východom a po západe slnka zaznamenávali vedci smer mušiek vzhľadom na pozíciu arény počas 12 minút. Aréna sa každé tri minúty otočila o 90 stupňov a ak vedci nezmenili optickými filtrami prirodzené svetla, dokázali mušky rotáciu kompenzovať a zachovali si rovnaký smer. Keď vedci zakryli arénu polarizačným filtrom, nedokázali sa mušky prispôsobiť rotáciám arény.

Výsledky naznačujú, že octomilky majú schopnosť koordinovať funkcie mozgu a oka pre navigáciu pomocou polarizačných vzorov. Vedci teraz chcú zistiť, prečo si mušky vyberú určitý smer. Doteraz o týchto procesoch nevedia veľa, pretože im v ríši hmyzu chýbal vhodný laboratórny model.

Moreplavci využívali na mori niekoľko tisícročí na orientáciu len pozíciu slnka. To ale mnoho dní nebolo vidieť. Polarizačné videnie tento problém rieši, pretože aj malý kúsok jasnej oblohy môže muškám pomôcť určiť správne svoju polohu.

Táto schopnosť je vzhľadom na mozgovú kapacitu mušiek obdivuhodná. V ich mozgu je 300 000 neurónov a ekvivalentné množstvo neurónov v mozgu človeka je porovnateľné s 300 000 jedincami.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,95
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.