ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Jarná konferencia z počítačovej grafiky

11.5.2007 08:52:40 | * q
| Počet zobrazení: 1462x

Jarná konferencia z počítačovej grafiky, známa aj pod skratkou SCCG, zostáva vďaka tradične noblesnej podpore hlavného sponzora, spoločnosti Hewlett-Packard Slovakia, najstarším každoročným stretnutím vedeckej komunity z oblasti počítačovej grafiky v Strednej Európe. V apríli 2007 prebehol v spolupráci s Eurographics a ACM SIGGRAPH v Budmericiach už 23. ročník.

 

Filozofiou konferencie je umožniť najlepším študentom a mladým výskumným pracovníkom stretnutie so špičkovými odborníkmi svetovej úrovne a zároveň prispieť k plodnej výmene myšlienok medzi Východom a Západom. Samozrejme, získať hviezdne osobnosti modernej vedy býva aspoň také náročné ako získať hviezdy športu či šoubiznisu a darí sa to každoročne iba vďaka veľkorysosti sponzorov a partnerov konferencie - Hewlett-Packard Slovakia, EQUILIBRIUM, Solver IT, Anasoft APR, Beset, CSA Systems, Centaur, Caligari, Dividend Group, Siemens, Softip, TopSoft, Prover, Microsoft, Tatramed a Slovenská informatická spoločnosť. Ale aj vďaka im už v odbornej komunite ide o etablované globálne viditeľné podujatie, na ktorom sa bežne zúčastňujú ľudia z Číny alebo USA. Pripomeňme, že v predchádzajúcich ročníkoch konferencii predsedali páni profesori Pavel SLAVÍK z Prahy, Bert JÜTTLER z Linza, Alexander PASKO z Tokia, Ken JOY z Kalifornie, Alan CHALMERS z Anglicka, Tosiyasu L. KUNII z Japonska, pani profesorka Bianca FALCIDIENO z Talianska a páni profesori Jiří ŽÁRA z Prahy, László SZIRMAY-KALOS z Budapešti, Wolfgang STRASSER z Tübingenu a Werner PURGATHOFER z Viedne.
Záštitu nad SCCG 2007 prevzal pán dekan Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK – Doc. Ján BOĎA – ktorý 26. apríla popoludní otvoril v prekrásnom prostredí trojdňový maratón prednášok, referátov, diskusií, videoprojekcií, posterových prezentácií a spoločenských podujatí.
Vedecký program konferencie zostavil a otvoril Prof. Mateu SBERT CASASAYAS, odborník svetového mena na globálne osvetľovanie, t. j. rýchly výpočet fyzikálne čo najpresnejšej distribúcie svetla z mnohých zdrojov.

 

Zborník konferencie zostavil pod jeho vedením z prihlásených článkov z dvoch desiatok krajín reprezentatívny medzinárodný programový výbor, ktorého prácu organizoval Doc. Roman ĎURIKOVIČ. Kniha po konferencii aj preto vychádza v jednom z najrenomovanejších svetových vydavateľstiev - ACM SIGGRAPH. Takúto kvalitu konferencie v stredoeurópskom meradle ťažko s niečím porovnať. Aj preto SCCG sponzorujú špičkové IT spoločnosti.
V medzinárodnom programovom výbore tradične pôsobia desiatky globálne renomovaných expertov. Vyše 200-stranový zborník SCCG s jedinečnou „jarnou" obálkou, ktorú navrhol Matej NOVOTNÝ, a farebnými ilustráciami sa stáva vyhľadávanou publikáciou vysokej vedeckej kvality, sprístupňujúcou aktuálne poznatky o perspektívnych projektoch a najnovších metódach. Počty prihlásených a prijatých príspevkov sa čoraz viac líšia, čím sa toto podujatie stalo pre autorov článkov "tvrdým orieškom". Do programu sa spravidla prebojuje iba jeden článok zo Slovenska, no tento rok uspeli až štyri z UK a SAV.
Pán profesor Mateu SBERT CASASAYAS pozval do Budmeríc štyroch popredných odborníkov, ktorí patria k najlepším znalcom vo svojich špecializáciách, každá z nich je pritom iným smerom na "hrane technológie budúcnosti". Jeho plenárna prednáška bola o využití tzv. vzájomnej informácie v zobrazovaní zložitých scén.

 

Prof. Ricardo MONTES ANDRÉS založil španielsko-americkú spoločnosť Brainstorm Multimedia, ktorá slávi svetové úspechy v rýchlom prototypovaní televíznych programov, na ktorých virtuálnych modeloch sa trénujú štáby, režiséri, kameramani... pri príprave nakrúcania. Najnovším medzinárodným ocenením pre Brainstorm je platinová pečať európskej kvality, ktorú pán riaditeľ prevzal na veľtrhu CeBit v Hannoveri 15. marca.
Dr. Michael HOFER z Viedne skúma metódy spracovania geometrie, ktoré umožňujú riešiť doposiaľ nezvládnuteľné optimalizačné úlohy na súboroch kriviek. Presný názov jeho prednášky je Constrained Optimization with Curves and Curve Networks – A Survey.
O dômyselnom matematickom riešení zobrazovania virtuálnych priestorov v tvorbe klasických maliarov od renesancie pojednáva slovenský matematik a filozof Doc. Ladislav KVASZ.
Prof. Philippe BEKAERT pôsobí v Belgicku. Jeho výskum zasahuje do budúcich médií a v Budmericiach predvedie vzrušujúcu show s médiom, ktoré práve vzniká – dynamické všesmerné kamery snímajú priestor a v reálnom čase projektujú obrazy pre publikum. Možno povedať, že súčasne s touto technológiou sa rodí doposiaľ nevídaný druh umenia a prezentácie, ktorý ešte ani nemá zaužívané meno.
Táto parádna zostava "veľkých" profesorov i úchvatných myšlienok prilákala na SCCG výkvet počítačových grafikov z celého sveta.
O možnosť účasti na Jarnej konferencii z počítačovej grafiky každý rok súťažia najlepší študenti počítačovej grafiky. Hlavnú cenu súťaže EQUILIBRIUM a Solver IT 2007 získal študent UK, programátor Andrej MIHÁLIK.

 

Osviežením vedeckého programu na SCCG býva súťaž o najlepší výskumný článok a o najnápaditejšiu prezentáciu. Cenami boli i tento rok vedecké publikácie, ktoré venuje americké vydavateľstvo AK Peters, ktoré na konferencii každoročne vystavuje najnovšie knihy.
Hlavným mediálnym partnerom konferencie sa stal prestížny počítačový magazín PC REVUE.
Medzinárodnú výstavu – „COMPUTATION in AESTHETICS?" – v roku 2007 otvorila v mene Jeho Excelencie, pána rakúskeho veľvyslanca, dr. Helmuta WESSELY pani riaditeľka Rakúskeho kultúrneho fóra Mag. Suzanne RANETZKY. Komisárom výstavy je Dr. Peter BOROVSKÝ, ktorý po skončení výstavy presunul expozíciu na internet do virtuálnej galérie. Účastníci konferencie zvolili aj najatraktívnejší obrázok z výstavy.

 

Spring Conference on Computer Graphics – Jarná konferencia počítačovej grafiky sa zrodila roku 1984 a teraz oslávi 23. výročie, lebo ročník 1990 sa v poprevratovom chaose nekonal. Výnimočná slovenská pohostinnnosť, ako ju svojho času charakterizoval prof. Markus GROSS zo Švajčiarska, vytvára každý rok naozaj príjemné prostredie a program SCCG naplní toto prostredie podmanivou nápaditosťou najnovších smerov výskumu počítačovej grafiky a aj aplikácií, čiže spoločným premýšľaním o tom, ako čo najlepšie poľudštiť informačnú technológiu.

 

Bratislava, 26. apríla 2007
Pavel Chalmovianský, Andrej Ferko
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK
Mlynská dolina, 842 48 Bratislava, SLOVAKIA

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,08
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.