Geomagnetická búrka spôsobila v Nórsku nebeské divadlo

26.1.2012 10:58:27 | * q
webnoviny | Počet zobrazení: 1524x

Magnetické pole Zeme zasiahla najsilnejšia geomagnetická búrka za šesť rokov. Nad nórskym mestom Trondheim sa objavila polárna žiara, ktorá spôsobila úchvatné divadlo. Svetelný úkaz si nenechali ujsť tisícky ľudí.

 

Polárna žiara je svetelný úkaz na oblohe, ktorý vzniká pôsobením elementárnych častíc slnečného vetra pri vstupe do zemskej atmosféry, alebo do atmosféry iného kozmického telesa, píše Wikipedia.

Inuiti pokladali v minulosti polárnu žiaru za pochodne, ktorými ich predkovia osvetľujú úzky most do nebeskej ríše, aby duše mŕtvych našli cestu. V stredovekej Európe boli považované za dych hrdinských bojovníkov. V Nórsku k polárnej žiare prechovávali posvätnú úctu, ale v mnohých krajinách ju považovali, podobne ako kométy, za predzvesť moru, vojny alebo smrti.

Odborníci v nedeľu pozorovali silnú slnečnú erupciu, po ktorej začali zo Slnka unikať nabité častice rýchlosťou dvetisíc kilometrov za sekundu. To je podľa Terryho Onsagera z Vesmírneho centra približne päť krát rýchlejšie, ako je bežné.

Geomagnetická búrka vyvolaná časticami môže spôsobiť problémy napríklad leteckým spoločnostiam, keďže pre narušenie rádiokomunikácie budú možno musieť presmerovať niektoré lety.preto sa očakávali výpadky elektriny alebo poruchy navigačných systémov a podobne. Nakoľko "Energia spôsobí vychýlenie magnetického poľa Zeme," vysvetlil Onsager.


Geomagnetická búrka v Nórsku