Grafén: Supermateriál je superpriepustný

27.1.2012 16:11:52 | Q
Physorg.com | Počet zobrazení: 3703x

Grafén je jedným z divov vedeckého sveta, ktorého potenciálom sú ohýbateľné mobilné telefóny, svetelné panely tenké ako tapeta alebo nová generácia lietadiel. Vedci z Manchesterskej univerzity pridali jeho možnostiam nový rozmer – možno ho tiež použiť pri destilácii alkoholu.

 

Vo svojej správe uvádzajú, že membrány na báze grafénu sú nepriepustné pre všetky plyny a kvapaliny. Voda sa ale cez ne vyparuje tak rýchlo, ako by ani membrány neexistovali.

Nová vlastnosť sa len pridá do zoznamu pozitív grafénu. Je to najtenší a zároveň najpevnejší známy materiál vo vesmíre. Vedie elektrický prúd a teplo lepšie než čokoľvek iné. Akademici z Manchestru získali za opísanie jeho vlastností v roku 2010 Nobelovu cenu.

Vedci teraz skúmali membránu tvorenú oxidom grafénu. Ide o rovnaký pásik grafénu, ktorý je ale náhodne pokrytý inými molekulami, napríklad hydroxidovými skupinami OH-. Prúžky oxidu grafénu sa prichytávajú jeden na druhý a tvoria laminát.

Vedci laminátom tenším než ľudský vlas potiahli nádobu s plynom a nezaznamenali žiaden únik plynu ani pokiaľ to bolo hélium. Prekvapením bolo, že pri pokuse s vodou sa voda vyparila, akoby ani žiadna grafénová membrána neexistovala. Jeden z vedcov, Rahul Nair, ponúka vysvetlenie: „Grafénové pásy sa spájajú spôsobom, že medzi nimi je priestor pre presne jednu vrstvu molekúl vody. Tie sa usporadúvajú do vrstvy tenkej len jednu molekulu a šmýkajú sa po graféne prakticky bez trenia. je to zvláštne, pretože hélium prenikne takmer cez všetko a tu sa von nedostane. Materiál sa už zvláštnejšie správať nemohol.“

Novú vlastnosť možno využiť v prípadoch, ak potrebujeme zo zmesi čí nádoby dostať vodu bez toho, aby sme odstránili aj iné zložky zmesi. Vedci len pre zábavu experimentovali so zahrievaním vodky, ktorá bola stále silnejšia, pretože sa z nej odparovala voda.

Podľa vedcov sú vlastnosti grafénu tak nezvyčajné, že by bolo zvláštne, ak by sa pre ne nenašlo využitie, napríklad pri filtrovaní, separácii, či odstraňovaní vody zo zmesí.

originál článku