ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Rap poháňa zdravotný senzor

30.1.2012 20:01:20 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1742x

Basový rytmus hudby v štýle rapu možno využiť na poháňanie nového typu miniatúrneho zdravotného senzora, ktorý je možné implantovať do tela.

 

Zvukové vlny dokážu efektívne dobiť senzor tlaku. Ten by mohol pomôcť ľuďom s aneuryzmou alebo inkontinenciou v dôsledku ochrnutia.

Srdcom senzora je vibrujúca konzola, tenký prúžok uchytený k jednému koncu ako skokanský mostík. Hudba v určitých frekvenciách, od 200 do 500 Hz, spôsobuje jej vibráciu, čím sa vyrába energia, ktorá sa uchováva v kondenzátore.

„Hudba dosahuje správnu frekvenciu len v niektorých prípadoch,“ povedal jeden z autorov projektu, Babak Ziaie, ktorý pracuje na Purdue University ako profesor elektrotechniky, softvérového a biomedicínskeho inžinierstva. „Energia zvuku môže preniknúť cez tkanivo ľudského tela a rozvibrovať časť senzora.“

Keď sa frekvencia dostane z požadovaného rozsahu, prestane konzola vibrovať a automaticky pošle elektrický náboj do senzora, ktorý sníma tlak a vysiela údaje ako rádiové signály. Pretože frekvencia sa podľa hudby neustále mení, dokáže senzor opakovane meniť interval ukladania náboja a vysielania údajov.

„Potrebujete počúvať hudbu len niekoľko minút z hodiny, aby ste mohli monitorovať krvný tlak alebo tlak moču v mechúre,“ povedal Ziaie. „Meranie netrvá dlho.“

Senzor je dlhý asi 2 centimetre. Prijímač, ktorý zbiera údaje, môže byť niekoľko centimetrov od pacienta. Namiesto hudby sa dajú použiť aj tóny z určitého rozsahu. Jeden tón je ale veľmi nepríjemný zvuk. Podľa vedcov je oveľa príjemnejšie počúvať hudbu. Experimentovali so štyrmi typmi hudby: rapom, blues, jazzom a rockom.

„Najlepší je rap, pretože obsahuje mnoho tónov s nízkou frekvenciou, najmä basy,“ povedal Ziaie.

Senzor dokáže monitorovať tlak v močovom mechúre a v cieve, ktorú postihla aneuryzma. Systém by sa dal použiť pri inkontinencii ľudí s ochrnutím. Tiež by sa mohol použiť na jej diagnostiku, ktorá je dnes komplikovaná a vyžaduje pobyt v nemocnici.

Nová technológia je oproti bežným senzorom výhodná - nepotrebuje batérie ani iný externý zdroj napájania. Navyše sa pomocou nej dá dostať ľahko k údajom, čo je pri bežných senzoroch komplikovanejšie.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,54
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.