Najmenší uhlíkový nanotrubicový tranzistor prekonáva kremíkovú klasiku
31.1.2012 11:04:23 | * qitnews | Počet zobrazení: 1569x
Zmenšovanie veľkosti štruktúr kremíkových tranzistorov počas niekoľkých posledných dekád zredukovalo cenu kremíkových čipov a ich spotrebu energie v pomere k dosiahnutému výpočtovému výkonu. Súčasne umožnilo integrovanie stále väčšieho množstva tranzistorov na rovnakej ploche kremíka pri čoraz vyšších taktovacích frekvenciách, s čím súviselo dramatické zvýšenie výpočtového výkonu čipov.
Proces zmenšovania štruktúr integrovaných obvodov však v súčasnosti naráža na fyzikálne limity. Predpokladá sa, že nebude možné vyrábať kremíkové tranzistory so štruktúrami s rozmermi 10 nm a menšími, pretože nemožno spoľahlivo riadiť tok elektrónov takýmito tranzistormi. Ďalšie zmenšovanie štruktúr integrovaných obvodov pod spomínanú hranicu si preto podľa vedcov vyžiada zmenu výrobnej technológie a použitie iných výrobných materiálov.
Medzi perspektívne riešenia patria uhlíkové nanorúrky, pričom vedci už viac ako desať rokov sľubujú, že nanorúrkové tranzistory (CNT - Carbon NanoTubes = uhlíkové nanotrubice) prekonajú svojimi vlastnosťami tie kremíkové, a to aj pri rozmeroch štruktúr pod 10 nm. Dosiaľ však neboli tieto teoretické predpoklady overené experimentálne. V súčasnosti sa to podarilo vedcom pôsobiacim v IBM Watson Research Center so sídlom v Yorktown Heights (USA), keď vyrobili prototyp zatiaľ najmenšieho 9 nm CNT a otestovali jeho vlastnosti.
Vyrobený prototyp prekonáva iné typy tranzistorov s porovnateľnou veľkosťou svojou nižšou spotrebou energie, pracuje pri napätí 0,5 V a súčasne je schopný prenášať až štyrikrát väčší prúd ako rozmerovo porovnateľné ekvivalenty, čo znamená možnosť spracúvania a prenosu silnejšieho signálu.